שוקת שבורה

הרב שרלו: הכרה ברפורמים – עניין קיומי

במכתב לתלמידיו אומר הרב, מראשי ארגון צהר, כי יש להכיר בגיור הרפורמי והקונסרבטיבי

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת פתח תקוה. צילום: keneskipa, flickrהרב יובל שרלו, ראש ישיבת פתח תקוה. צילום: keneskipa, flickr

הרב יובל שרלו, מראשי ארגון צהר, קורא למדינת ישראל להכיר בזרמים לא אורתודוקסיים ביהדות ובכלל זה בגיור הרפורמי.

שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקוה, שב מביקור בארצות הברית וכתב לתלמידיו כי היעדרה של יהדות אמריקה נעדר מסדר היום הישראלי "מעמיד אותנו בפני שוקת שבורה, ובה אנו מאבדים את עצמנו לדעת, מסכנים את קיומה של מדינת ישראל והולכים ומתרחקים מעצם התפקיד שלנו בעולם 'ונברכו בך כל משפחות האדמה'".

במכתב לתלמידיו טוען הרב שרלו, כי בקרב יהודי ארצות הברית הלא-אורתודוקסים מצטיירת ישראל "כמשהו שהם לא רוצים להזדהות אתו, בשל הכיבוש, הגזענות, השליטה בעם אחר בעזרת כוח... סיבה שנייה היא העובדה שהם לא רצויים כאן: לא מכירים בזרמים הדתיים שהם משתייכים אליהם; גם אלה שלא משתייכים לאף זרם – לא רוצים להזדהות עם מדינה שיש בה מונופול לדתיים; לא מכירים בגיור שלהם, בתפילות שלהם, (נשות הכותל) וכדומה".

יש לתקצב את שירותי הדת בשיטה של שוק חופשי, שבו יתחרו הזרמים על לבם של המאמינים

הרב שרלו נחשב אחד ממובילי הקו הליברלי בציבור הדתי, מציין יאיר אטינגר ב"הארץ". הוא נמנה על ראשי ארגון רבני צהר, חבר בהנהלת פורום תקנה ועוד. הוא גם נודע כרב המרבה לעסוק בפומבי בבעיות אישיות וחברתיות.

במכתבו הוא מדבר על "נכונות להכרה" של המדינה בזרמים הלא אורתודוקסיים, כולל הכרה בגיור רפורמי וקונסרבטיבי ותקצובם בהתאם לגודל הקהילות. הוא מציע גם לתקצב את שירותי הדת בשיטה של שוק חופשי, שבו יתחרו הזרמים על לבם של המאמינים בישראל. הצעות דומות העלו בשנתיים האחרונות התנועה הרפורמית בישראל והתנועה האורתודוקסית נאמני תורה ועבודה.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, אומר בתגובה: "דברי הרב שרלו נותנים פתח לתקווה כי למרות המחלוקות הגדולות ניתן יהיה להגיע בעתיד להבנות משותפות בין כל זרמי היהדות על בסיס שיח וכבוד הדדי".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?