מחכים לחוק החדש

השינוי היחיד בעקבות ביטול חוק טל: 1,500 תלמידי ישיבות עברו צו ראשון

הצעירים החרדים עברו את הליך המיון, אבל לא בטוח אם מישהו מהם יתגייס

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

מאז ביטול חוק טל הגיעו ללשכות הגיוס כ-1,500 נערים חרדים בני 16 ו-17. הם עברו את הליך המיון, הכולל אבחון פסיכוטכני ובדיקות רפואיות לצורך קביעת הפרופיל. עם זאת, לא בטוח שמישהו מהם אכן ישרת בצה"ל. בעקבות ביטול החוק הוקפאה תוכנית של אגף כוח אדם בצה"ל לגיוס נרחב של חרדים.

מקור במשרד הביטחון אמר ל-ynet, כי בעבר בני נוער כאלו הגיעו ללשכות הגיוס רק כדי לקבל פטור, מכוח הסדר "תורתו אומנותו". את 1,500 הנערים שהתייצבו בחודשים האחרונים בלשכות הגיוס אפשר יהיה לגייס מאוגוסט 2013. כן אפשר יהיה לגייס כ-2,000 תלמידי ישיבה נוספים שיזומנו בשמונת החודשים הקרובים.

"אם אותם 1,500 יגויסו או לא – את זה הכנסת תחליט בחוק החדש שתחוקק", אמר המקור. "באוגוסט פקע חוק טל וגם ההסדרים הקודמים שהיו כבר לא בתוקף. לכן התלבטנו איך אנחנו לא מחרבים את הפרויקט הנהדר הזה עם החרדים. הרגשנו שעם הפסקת גיוסם לשירות לאומי, אנו שופכים את התינוק עם המים. לכן גיבשנו את החלטת הגישור המצומצמת, שאפשרה לנו

מקור במשרד הביטחון: האלטרנטיבה היא לא בין שירות צבאי לאזרחי, אלא בין שירות אזרחי לכלום

להמשיך בשימור המנגנון. ההחלטה אומרת למעשה, שמי שהצבא לא מוצא שהוא יכול להתגייס מופנה לשירות לאומי. כך יהיה עד אוגוסט 2013 או עד שיתקבל חוק חדש – מה שיבוא קודם. מדובר בבני 22 עם ילדים או בני 26 שהסיכוי שיגויסו לצה"ל הוא אפסי. האלטרנטיבה היא לא בין שירות צבאי לאזרחי, אלא בין שירות אזרחי לכלום".

במשרד הביטחון הדפו את הטענות שהעלו גופים פוליטיים שונים, כי החלטת הממשלה לגייס 1,300 תלמידי ישיבות לשירות אזרחי נועדה להכשיר מסלול עוקף בג"ץ למתן פטורים נוספים לחרדים. לדברי המקורות במשרד הביטחון, עוד לפני החלטת הממשלה התקשו בצה"ל לגייס למעלה מכמה מאות תלמידי ישיבות בשנה.

בחודש הבא יתגייסו לחיל הים 30 חיילים חרדים, וכך ישרתו בחיל ב-2013 כ-100 חרדים. בשלוש השנים האחרונות קלט חיל הים צעירים חרדים באופן סדיר. רובם משרתים במקצועות טכניים, כמו טכנאי טורפדו בצוללות ומלגזנים.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?