הגן שלנו מופרד

ההפרדה עולה מדרגה: עכשיו גם בגן שעשועים ציבורי

במושב קבעו שעות משחק נפרדות לבנים ולבנות בגן השעשועים. מנכ"ל חדו"ש: גן ציבורי חייב להיות פתוח בכל שעות היום לכל הציבור

מרכז מושב קוממיות. צילום: avraham-s, wikipediaמרכז מושב קוממיות. צילום: avraham-s, wikipedia

לרשות ילדי קוממיות, מושב חרדי בדרום, עומד גן שעשועים אחד בלבד. לאחרונה הונהגה הפרדה בין בנים לבנות גם בגן הזה. על גדר הגן נתלה שלט, הנושא את הכותרת "הפרדה קבועה בזמני הכניסות לגן".

השלט מפרט באילו שעות יכולים בנים לשחק בו ואילו שעות מוקצות לבנות. בימי חול יכולים הבנים לשחק בגן בין אחת לשלוש אחר הצהריים. אמהות, בנים ובנות עד גיל שבע יכולים לשהות במקום בין שלוש ורבע אחר הצהריים לרבע לשש בערב. לאחר מכן יכולים הבנים לשחק משש ועד שמונה בערב. אמהות עם בנותיהן יכולות לבוא לגן משמונה ורבע עד עשר בלילה.

בערבי שבת מורשות האמהות ובנותיהן לשהות במקום מאחת עשרה בבוקר עד רבע לשתיים בצהריים, בעוד הבנים יכולים להשתמש במתקנים משתיים ועד כניסת השבת. גם בשבת נשמרת ההפרדה במתכונת דומה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר: "כל ניסיון לקבוע שעות הפרדה לילדים קטנים המשחקים בגנים ציבוריים הוא לא רק בלתי חוקי, הוא גם סטייה. גן ציבורי חייב להיות פתוח בכל שעות היום לכל הציבור. יש להסיר את השלט לאלתר".

בימי חול יכולים הבנים לשחק בגן בין אחת לשלוש. אמהות, בנים ובנות עד גיל שבע יכולים לשהות במקום משלוש ורבע עד רבע לשש בערב

לדברי רגב, "מושב קוממיות עבר דרך ארוכה מאז הוקם ב-1950 על ידי קבוצת לוחמים דתיים מחטיבת אלכסנדרוני. מייסדיו בוודאי מתהפכים בקברם בראותם את הקנאות החרדית שהשתלטה עליו. הציבור נחשף בכל פעם מחדש לדוגמאות של קיצוניות דתית, השואפת לכפות חוקי הפרדה וצניעות על ילדים קטנים. העובדה כי השלט הזה מוצב דווקא במושב שבו נחשפו חשדות חמורים לחיפוי על שני פדופילים, מלמדת עד כמה הקצנה כזאת מובילה דווקא להידרדרות מוסרית ולא לתיקונה".

בוואלה נכתב כי השלטים מציינים שההפרדה בין בנים לבנות בגן השעשועים היא דרישה של מזכירות המושב. על גדר גן השעשועים נתלתה הודעה נוספת, שבה רשומים הדרישות והתנאים הנהוגים במושב. בין השאר נכתב כי קוד הלבוש חייב להישמר ועל התושבים נאסר לחרוג מדרכי הצניעות. המודעה גם אוסרת על בנות לרכוב על אופניים. הכללים אינם חלים רק על תושבי המקום, אלא גם על אורחיהם.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?