עוצרים את ההדרה

חדו"ש מציגה: אף אחד לא יסלק אותי

שנה אחרי סערת הדרת הנשים מעט מאד השתנה. לקראת יום זכויות האדם החל ב-10 בדצמבר, חדו"ש מעלה ליוטיוב סרטון מחאה עתיר סלבריטאים. הרב רגב: "אם לא נעצור את ההדרה עכשיו נגיע לתופעות חשוכות בהרבה"

השחקנית הילה פלדמן בסרטון של חדו''ש ''אף אחד לא יסלק אותי''השחקנית הילה פלדמן בסרטון של חדו''ש ''אף אחד לא יסלק אותי''

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון העלתה היום ל-Youtube את סרטון המחאה "אף אחד לא יסלק אותי" נגד הדרת נשים בקווי ההפרדה ובתחומים נוספים. בסרטון משתתפים: מלכת השירה בציבור עינת שרוף, כוכבת הילדים חני נחמיאס, השחקנים שמיל בן-ארי (הסדרות: המיוחדת, מעורב ירושלמי), יוסי מרשק (הסדרות: פלפלם צהובים, נויורק) והילה פלדמן (הסרטים: למלא את הלל, וביום השלישי) ובמאית התיאטרון דליה שימקו. הסרטון מופץ לקראת יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים, החל ב-10 בדצמבר (יום ראשון הקרוב).

במסגרת הסרטון אומרים המשתתפים השונים משפטים בודדים המצטרפים למונולוג. בן ארי אומר שם כי קנאי הצניעות החרדים הם "מיעוט קיצוני שכופה אלימות ודיכוי נטו שבינו לבין היהדות אין כלום". יוסי מרשק שואל: "תגידו לי, זה ישראל או איראן"? ואילו שימקו עונה: "כבר לא ברור". נחמיאס אומרת על הגילוי שיש קו הפרדה שמגיע לתל אביב: "רמת החייל? אני לא מאמינה".

שנה עברה מאז הסערה הגדולה ודו"ח שפרסמה בשבוע שעבר הקואליציה נגד הדרת נשים גילה שמעט מאד השתנה. כך למשל לא עבר בכנסת שום חוק נגד הדרת נשים. קווי האוטובוס שבהם נהוגה הפרדה בין גברים לנשים, כאשר הנשים יושבות מאחור,

במסגרת הסרטון יוסי מרשק שואל: "תגידו לי, זה ישראל או איראן"? ואילו שימקו עונה: "כבר לא ברור". נחמיאס אומרת על הגילוי שיש קו הפרדה שמגיע לתל אביב: "רמת החייל? אני לא מאמינה"

הולכים ומתפשטים. בניגוד למיתוס, קווי ההפרדה אינם פועלים רק באזורים חרדיים אלא בכל רחבי הארץ. מדובר בעשרות רבות של קווים ובאלפי נסיעות ביום. חברת אגד מסרבת לפרסם כרזות עם תמונות נשים בירושלים, וכאיזון הודיעה שלא תפרסם גם כרזות שעליהן גברים.

השחקנים קוראים לצופים בסרטון לשלוח לראש הממשלה בנימין נתניהו מייל ולקרוא לו "לפעול בצורה נמרצת ונחרצת נגד הדרת הנשים על כל ביטוייה, להביא לביטול התופעה המתועבת של קווי ההפרדה ולהתחייב לחוקק שיהפוך את הדרת הנשים לעבירה פלילית". למשלוח מייל לראש הממשלה

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ש"אם לא נעצור את הדרת הנשים עכשיו, המציאות הנוכחית עלולה לשמש רק הקדמה לתופעות גרועות בהרבה, לנסיגה של ממש במעמד האישה ולהידרדרות נוספת לעבר מדינות חשוכות". רגב ציין ש"מדד הדת והמדינה של חדו"ש לשנת 2012 גילה ששני שלישים מהציבור תומכים בהפיכת הדרת הנשים לעבירה פלילית. הגיע הזמן שהממשלה תקום ותפעל. כדי שזה יקרה חייבים לשים את הנושא על סדר היום".

לתסריט ולצילום בסרט אחראי: מתי הררי; בימוי ועריכה: יריב רובין; מפיקה: מיכל רבינוביץ'; תחקירנית: שרה ברקאי; דוברות: מיקי סוקולובסקי; מאפרת: ריף שדות; אולפן: וידאו ליין. הסרטון הופק בסיוע הקרן החדשה לישראל.

לידיעה ב-walla.

 איך תוכל לפעול?