סרבני הצווים

חדו"ש: על המדינה להחרים מוצרים בהכשר הבד"צ

ראשי העדה החרדית קראו לתלמידי הישיבות שלא להתייצב בלשכות הגיוס לאחר שקיבלו צו ראשון

אלפים מהפלג החרדי הקיצוני העדה החרדית הפגינו נגד הכונה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות וכבלו במחאה ילדים באזיקים. 16.07.2012 צילום: אורי לנץ פלאש 90.jpgהפגנה של העדה החרדית נגד הכונה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות, שבה נכבלו ילדים באזיקים, יולי 2012. צילום: אורי לנץ, פלאש 90

ראשי העדה החרדית התכנסו בסוף השבוע וקראו לתלמידי הישיבות שלא להתייצב בלשכות הגיוס לאחר שקיבלו את הצו הראשון. לטענת ראשי העדה החרדית, לאחרונה נרשמה "החמרה בהתנהלות מול בוחרי הישיבה בלשכות הגיוס". הטענות מתייחסות לבדיקות רפואיות שבחורי ישיבות המתייצבים בלשכת הגיוס נדרשים לעבור.

בוואלה מציינים כי עד כה תלמידי ישיבות לא עברו בדיקות רפואיות, מפני שלא היתה כוונה לגייסם בפועל. הרבנים קראו שלא להיענות לצווי הגיוס. קריאה דומה השמיע לאחרונה הרב שמואל אוירבאך, ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "סרבנות הצווים של העדה החרדית, ולפניה של הרב שמואל אוירבאך, היא תוצאה ישירה של אזלת היד והרפיסות שהפגינה המדינה לאחר ביטול חוק טל. אף על פי שביטול החוק חייב התחלה מיידית של גיוס אברכים מקרב 54 אלף תלמידי ישיבות, המדינה לא גייסה אפילו תלמיד ישיבה אחד ועשתה כל תרגיל כדי להמשיך לשלם להם את מלוא המימון מקופת משלמי המסים, בניגוד לחוק. במצב הזה אין פלא שהקנאים

מודעות שפורסמו בשכונות החרדיות: אסור לשום אחד להתייצב לכל דבר – בדיקה או רישום – בלשכת הגיוס

החרדים שיכורי כוח ומרגישים שהכל מותר להם, והם לא ייענשו על שום צעד".

רגב קרא עוד לשר הביטחון ולכל משרדי הממשלה "להפסיק מייד לרכוש כל מוצר בהכשר העדה החרדית". לדבריו,"לא ייתכן שמדינת ישראל תפרנס את מי שמסית נגד המדינה הציונית וממריד לסרבנות".

במודעות שפורסמו בשכונות החרדיות נכתב: "לדאבון הלב, בעוונותינו הרבים, את אשר יגורנו והזהירו רבותינו הקדושים בא לנו... על כן היננו להודיע כי אחרי שישבנו היום בארוכה לדון בכובד ראש על המצב, אסור לשום אחד להתייצב לכל דבר – בדיקה או רישום – בלשכת הגיוס, או לכל צורך שירות צבאי או אזרחי".

עם זאת, הוראת ועד הישיבות היא כי תלמידיהם צריכים להתייצב בצו ראשון בלשכות הגיוס ולעבור מבחנים פסיכוטכניים ובדיקות רפואיות.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?