קשיים בקשר

מחקר מקיף: סיקור הוגן יחסית של החרדים בתקשורת

חוקרים במרכז האוניברסיטאי אריאל מצאו שרוב הידיעות בנושאי דת שמשודרות בטלוויזיה עוסקות בחרדים, אבל הן הוגנות ומאוזנות

ח''כ חיים אמסלם מש''ס במסיבת עיתונאים בכנסת 17.11.10. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90מסיבת עיתונאים עם ח''כ חיים אמסלם. מידה גבוהה של איזון בידיעות על חרדים. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

התקשורת מסקרת את החרדים באופן הוגן, אבל תשומת הלב שמקדישים להם העיתונים, הטלוויזיה והרדיו עולה בהרבה על חלקם באוכלוסייה. אלה הממצאים העיקריים ממחקר מקיף שערך פרופ' יואל כהן מבית הספר לתקשורת שבמרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון. לפי המחקר, הדיווחים על חרדים מאוזנים יחסית. החוקרים מצאו, למשל, כי מידת האיזון בכתבות ובידיעות על חרדים גבוהה יותר מאשר בפרסומים על הרפורמים, התנועה המסורתית או הדתיים-הלאומיים.

הממצאים מתבססים על 3,734 ידיעות וכתבות שפורסמו ברדיו, בטלוויזיה ובעיתונות הכתובה והמקוונת, שנבחנו על ידי פרופ' כהן ועוזרי המחקר שלו. במאמר שפורסם בספר "God, Jews and the Media: Religion and Israel’s Media" הם כותבים, למשל, כי 59% מהידיעות והכתבות המסקרות דת בטלוויזיה עוסקות בחרדים. כהן מציין שהחרדים מהווים כעשירית מהציבור בישראל.

"הרושם שהתקשורת היא אנטי-חרדית נובע מההיקף העצום והבלתי פרופורציונלי של הדיווח על החרדים", אומר פרופ' כהן ל-ynet. הוא מוסיף כי "בדרך כלל עומדות הכתבות באמות המידה המקצועיות של עיתונאות".

הרושם שהתקשורת היא אנטי-חרדית נובע מההיקף העצום והבלתי פרופורציונלי של הדיווח על החרדים

לפי ממצאי המחקר, 38% מהציבור הישראלי חושבים שהחרדים מקבלים מספיק זמן להצגת דעותיהם בתקשורת. 30% סבורים כי החרדים אינם מקבלים מספיק זמן ו-11% אמרו שהחרדים מקבלים יותר מדי זמן. מן העבר השני נמצא, כי אנשי דת ממעטים לעקוב אחר דיווחים בענייני דת המתפרסמים בתקשורת.

במחקר רואיינו 302 רבנים חרדים, דתיים, רפורמים וקונסרבטיבים. 44% מהם דיווחו כי הם עוקבים בתדירות גבוהה אחרי חדשות בנושאים פוליטיים, כלכליים וביטחוניים. 33% מהרבנים החרדים ו-39% מהרבנים הדתיים-הלאומיים אמרו שהם כלל אינם טורחים לעקוב אחרי חדשות בנושאי דת ויהדות, או שהם עוקבים אחר הנושא במידה מועטה. מרבית הרבנים – 58% מהזרם הדתי-הלאומי ו-50% מהמגזר החרדי – אינם קוראים עיתון יומי. הרוב המוחלט של הרבנים החרדים אינם צופים בטלוויזיה.

עם זאת, הרבנים אופטימיים בנוגע לקשר שבין הדת לתקשורת. בתשובה לשאלה אם המתח בין הדת לתקשורת הוא בלתי נמנע השיבו למעלה ממחציתם בשלילה: 30% מהרבנים מכל המגזרים אמרו שהם "כלל לא מסכימים לכך", ו-22% הסכימו במידה מועטה בלבד.

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?