גיוס מותאם

צה"ל: חרדים ייבדקו רק על ידי גברים

בעקבות ההוראה לתלמידי הישיבות, שלא להתייצב בלשכות הגיוס, שינה צה"ל את מדיניותו. הצבא גם מגבש הבנות עם יהדות התורה, בדבר הליך הגיוס של תלמידי ישיבות

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

הפרסומים על הוראה שהפיצו רבנים ליטאים בכירים בישיבות, שקראה לתלמידים שקיבלו צו ראשון לא להתייצב בלשכת הגיוס, חוללו שינוי בהתייחסות של הצבא למתגייסים החרדים. מקורות בצבא אמרו ל-ynet כי בכוונתם להבטיח שאת הבדיקות הרפואיות שעוברים הצעירים החרדים – חלקן באיברים מוצנעים – יערכו גברים בלבד.

חברי הכנסת יעקב ליצמן ומשה גפני מיהדות התורה נפגשו עם נציגים ממשרד הביטחון, בניסיון להבטיח את המשך התייצבותם של תלמידי הישיבות בלשכות הגיוס. לאחר הפגישה עדכנו השניים את מנהיגי הציבור החרדי-הליטאי, הרב אהרון לייב שטיינמן והרב שמואל אוירבך, בדבר ההבנות המתגבשות בין הצדדים.

לפי ההבנות, הצעירים החרדים יוזמנו למבדקים במרוכז, ההליך יותאם לדרישותיהם הדתיות והם יטופלו בידי גברים בלבד. גפני וליצמן סירבו להתייחס לסוגיה.

מצה"ל נמסר כי בפגישה סוכמו נושאים הנוגעים לתהליך הגיוס של האוכלוסייה החרדית. "בין ההתאמות – ביצוע ראיונות אישיים לחרדים על ידי גברים בלבד ועריכת השאלות כך שיתאמו את אורח החיים של החברה החרדית", מסרו נציגי צה"ל.

בין השאר ייערכו השאלות למתגייסים, כך שיתאמו את אורח החיים של החברה החרדית

המשבר פרץ בימים האחרונים, בעקבות עדויות של תלמידי ישיבה שסיפרו כי נדרשו לעבור בדיקות רפואיות מביכות (למשל באשכים), וחמור מכך – על ידי נשים. הרב אוירבך קרא בעקבות זאת לתלמידי הישיבות הכפופות לו לסרב להתייצב בלשכות הגיוס.

"בצבא נפלו על הראש", אמר תלמיד ישיבה. "הם לא מבינים מה עובר בחור ישיבה. כשהוא נוסע שעה באוטובוס, הוא מקפיד שזה יהיה קו מהדרין. פה זורקים אותו לסביבה חילונית עם בנות למשך יום שלם של מבדקים?! אנשים חזרו משם בהלם מוחלט. לא פלא שככה הרבנים הגיבו".

עם זאת, המנהיג הליטאי הבכיר, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, נמנע מקריאה לנפקדות. ח"כ משה גפני, הכפוף אליו, הסתפק באיום כי "אם הדברים לא ישתנו באופן מיידי, נמליץ לגדולי התורה שליט"א להורות לבחורים שלא להתייצב במצב כזה בלשכות הגיוס".

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?