הפרה גסה של החוק

פנייה לבג"ץ: בטל את המבחנים הלא חוקיים שמאפשרים המשך התמיכות לישיבות

חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית וח"כ לשעבר בריזון מבקשים לבטל את מחטף הקריטריונים של משרד החינוך ולעצור את ההקצבות הלא חוקיות לישיבות. עו"ד ברנע, המייצג אותם: "תפרו תיקון למבחנים בתפרים גסים"

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) מבקשים מבג"ץ לבטל את המבחנים החדשים המאפשרים להעביר הקצבות לתלמידי ישיבות למרות ביטול חוק טל. פרקליטם של העותרים, עו"ד גלעד ברנע, מאשים את משרד החינוך כי כאשר שינה את מבחני התמיכה והמשיך להעביר תקציבים לישיבות "הפר ברגל גסה את חוק יסודות התקציב".

הפונים מבקשים בעתירה מתוקנת, שהגישו אתמול לבג"ץ, להורות על ביטול התיקון למבחנים ועל הפסקת ההעברה הבלתי חוקית של ההקצבות לישיבות. על פי מבחני התמיכות הקודמים יכלו לקבל הקצבות רק תלמידי ישיבות שיש להם פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות.

עם ביטול חוק טל, ב-1 באוגוסט השנה, איבדו 54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים את מעמד דחיית השירות ואת זכותם להקצבות. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, מעריך את היקף ההקצבות שבו מדובר ב-30 מיליון שקל בחודש וקרוב ל-400 מיליון בשנה. באוגוסט עתרו ארבעת הגורמים לבג"ץ, בבקשה שיורה למשרד החינוך לעצור את העברת הכספים. בספטמבר ערך המשרד מחטף ושינה את המבחנים כך שהם מאפשרים להעביר הקצבות גם למי שהיה בעבר בהסדר דחיית השירות וגם לתלמידי ישיבות חדשים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר ש"בכך הודה למעשה המשרד שההקצבות שולמו בניגוד לחוק, והוסיף חטא על פשע כשניסה לעקוף את הבעיה על ידי מבחנים חדשים שגם הם לא חוקיים". ברנע כותב כי "המשיבים בפעילותם הנחפזת והנמהרת הפרו את הוראות סעיף 3א לחוק יסודות התקציב, סעיף שהינו בבחינת אבן הראשה של עקרון השוויון". זאת, "במספר היבטים שדי

הרב רגב: "בכל יום שעובר המדינה מפסידה מיליון שקלים"

בכל אחד מהם כשלעצמו להביא לבטלות מעשיהם ולאסור את המשך התמיכות כאמור: קביעת מבחן תמיכה שאיננו ענייני, חוסר סבירות בתיקון למבחנים; אי פרסום מבחן התמיכה קודם להגשת בקשות התמיכה; קביעת מבחני תמיכה למפרע; והפליה פסולה".

לטענת ברנע, "במקרה שלפנינו כשלו שר החינוך והיועץ המשפטי לממשלה עת קבעו מבני תמיכה שכל תכליתם הברורה והחדה אחת – הותרת המצב הקיים. הם תפרו בתפרים גסים ובוטים תיקון למבחנים".

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב, אמר: "נראה שאין גבול למה שמוכנה הממשלה לעשות כדי להבטיח את המשך הזרמת הכספים הבלתי חוקית לישיבות. עצוב שהיא לא מפגינה אפילו אחוז מהנחישות הזו כשמדובר בגיוס בחורי הישיבות". רגב הביע תקווה שבג"ץ יקבל הכרעה מהירה ככל האפשר, שכן "בכל יום שעובר מפסידה המדינה בממוצע עוד מיליון שקלים".

מתנועת "ישראל חופשית" נמסר כי "שוב הוכח שאין דבר חזק יותר מהמחויבות של ממשלת ישראל לפוליטיקאים החרדים, גם לא שלטון החוק. מקומם לראות כיצד שר החינוך, גדעון סער, מצפצף על החוק ועל מחויבותו לציבור המשרת רק במטרה לשמור על הברית ההיסטורית עם המפלגות החרדיות".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה ש"המהלך החד צדדי מהווה דוגמה חוזרת לזלזול המתמשך של שר החינוך והממשלה הנוכחית הן בחוק והן ובציבור הנושא בנטל השירות הביטחוני והכלכלי. המהלך הלא מוסרי מדגיש מאוד את האפליה המתמשכת בין דם לדם, שכן גם במבצע 'עמוד ענן' לא ראינו בין הלוחמים שגויסו את אותו ציבור שמקבל תמיכה נדיבה מהמדינה".

לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?