שבויות בידי הרב הראשי

מחאה אזרחית – אל תירשמו ברבנות

הרב הראשי יכול לפתור את מצוקתן של מאות עגונות, כותבת בתיה כהנא-דרור ב"הארץ". במקום לחכות שהפוליטיקאים ייאלצו אותו לעשות זאת, האזרחים יכולים למצוא דרכים אחרות להתחתן

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במערכת בחירות שהעמידה במרכזה שאלות חברתיות, אין להחמיץ את ההזדמנות הנדירה לעסוק בנושא שהפוליטיקה הישראלית כמעט ונמנעה מלעסוק בו עד כה: המונופול של הרבנות על נישואים וגירושים, כותבת ב"הארץ" בתיה כהנא-דרור.

העגונות החיות בקרבנו, היא מוסיפה, שקופות כמעט לחלוטין. זעקתן אינה נשמעת. כהנא-דרור, מנהלת ארגון "מבוי סתום", המייצג נשים מסורבות גט, מביאה כמה דוגמאות לקשיים שחוות עגונות. למשל, תמר גילתה כי בעלה הוא פדופיל והגישה בקשה לגט. הוא ברח לחו"ל ומדי פעם הוא חוזר ומציב תנאים למתן הגט, כמו ביטול התיקים נגדו, מחיקת חובות וכדומה. אחרי שמונה שנים שבהן מונח התיק על שולחנו של הרב הראשי, תמר עדיין עגונה.

הרב הראשי אחראי לעוולות שהם מנת חלקן של נשים עגונות, כותבת כהנא-דרור. בידיו הכוח לפתור כל אחד מהמקרים, אבל

צריך למחוק מרשימת המטלות לקראת החתונה את הרישום במועצה הדתית

הוא נמנע מכך. "הרב הראשי אינו רק האחראי למחדל, הוא גם האדם המרכזי המחזיק בפתרון הבלעדי למצב העגונות. בגללו מאות נשים חיות כשבויות, הנתונות תחת טרור של סחטנות בלתי פוסקת", היא מוסיפה.

את הכוח שבידי הרב הראשי יכולים לשלול הפוליטיקאים. אבל במקום לחכות להם, האזרחים צריכים להפסיק לתת יד למצב הזה. במלים אחרות, עליהם להפסיק להתחתן באמצעות הרבנות.

"זה לא באמת מסובך", כותבת כהנא-דרור. "פשוט צריך למחוק מרשימת המטלות לקראת החתונה את מטלת הרישום במועצה הדתית. לא לתת להם כוח. זה אינו אומר שאי אפשר להתחתן בטקס דתי, עם רב, טבעת ופרחים. רק צריך להימנע מלהירשם כנשואים במשרד הפנים".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?