השתקה גורפת

לא נבחרות, לא בוחרות

איש אינו סותם את פיהן של הנשים החרדיות, כותבת אסתי שושן בפוסט. הן עצמן מקפידות על שתיקה רועמת

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90מפגינה נושאת שלט "אישה זו לא בושה" בהפגנה במאה שערים. "טחנת רוח פטריארכלית עיקשת" בחברה החרדית. צילום: גילי יערי, פלאש 90

לפני שנים הגיע לשכונה שבה גרה אסתי שושן כבש קטן. הוא היה קטן ותמים, מוקד משיכה לילדים, אבל היתה לו חולשה בולטת – הוא נהג לפעות בקול רם, גם בשעות המנוחה. בעליו של הכבש נהג לקשור את פיו בלילות, אבל לא הצליח לשים קץ לפעיות.

שושן, עיתונאית ופרסומאית חרדית, כותבת בבלוג שלה שהכבש הצליח להתגבר על הניסיונות להשתיקו, בעוד חברותיה – הנשים החרדיות – מקפידות על שתיקה רועמת. כששלה כמה מהן לפשר השתיקה, רובן השיבו במבט בוהה "ופנו לזאטוטים, למתכונים ולארון הבגדים. מעטות הבינו ושתקו במבוכה ובפחד גלוי". רק נשים חרדיות בודדות השמיעו קול חזק, צלול וברור.

"נשות המגזר שלנו מושתקות באופן גורף. שתיקה גאה ולא מתפשרת. איש לא סותם את פיהן בכוח. בכל רגע נתון הן יכולות לצאת עם שלטים ולהפגין, אך חינוך של שנים ואילוף לציות נתנו בהן את אותותיהם", כותבת שושן. "בזמן שמתנהל קרב איתנים על ייצוג שווה לנשים במפלגות, על חמישים אחוז נבחרות כמו חמישים אחוז בוחרות, במחוזותינו אפילו לא קורצים בלגלוג מול הניסיון להילחם בטחנת הרוח הפטריארכלית העיקשת הזו. הדיבור לא קיים בכלל".

בכל רגע נתון הנשים יכולות לצאת עם שלטים ולהפגין, אך חינוך של שנים ואילוף לציות נתנו בהן את אותותיהם

לדבריה, אין מדובר במזימה גברית מרושעת. הנשים עצמן לא דורשות, לא מדברות, כנועות ושתוקות. הן "משפילות את ריסיהן בצניעות, מארגנות בייביסיטר והולכות להצביע בקלפי למפלגות שמשוכנעות שאין בכלל דיון על זכותן לייצג את עצמן, את חברותיהן ואף את הגברים בסביבתן. הן משוכנעות שתפקיד העזר שניתן להן הוא ייעודן".

לאחרונה, היא כותבת, פתחה עם חברות דף פייסבוק תחת הכותרת "לא נבחרות, לא בוחרות". הן עשו זאת למרות הידיעה שרוב הנשים החרדיות יתרעמו עליהן, גם אם היו מעטות שסיפרו על רצון רב להזדהות, אבל על פחד משתק מסנקציות, מנידוי חברתי.

"לא חשבנו גם שאולי יקום פוליטיקאי חרדי אמיץ וינסה לפחות להקשיב למה שיש לנו לומר. אבל רצינו להניח בפעם הראשונה את הדברים על השולחן. כן, נמאס לנו לשתוק", היא כותבת. גם אם "ברור שלא ייתנו לאישה חרדית להיות חברת כנסת", היא וחברותיה מאמינות בתהליכי עומק איטיים בתודעה ובמחשבה.

לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?