תגובת המונופול

מסעדות בירושלים נקנסו בעקבות ההתנתקות מהרבנות

על טופולינו, קרוסלה ואיצ'יקדאנה הוטלו קנסות של 1,000 או 2,000 שקל לאחר שהפסיקו להציג תעודות כשרות מטעם הרבנות

מסיבת מש(ג)יח לא בא, שערכה התנועה הירושלמית ליד בית הקפה קרוסלה ברחביה. צילום: התנועה הירושלמיתמסיבת מש(ג)יח לא בא, שערכה התנועה הירושלמית ליד בית הקפה קרוסלה ברחביה. צילום: התנועה הירושלמית

שלוש מסעדות בירושלים, המצהירות כי הן כשרות אף על פי שאין להן תעודת כשרות שמנפיקה הרבנות, נדרשות לשלם קנסות בסך 1,000 או 2,000 שקל. העילה לקנסות היא הונאה בכשרות.

שלוש המסעדות הן טופולינו ואיצ'יקדאנה שבשוק מחנה יהודה וקרוסלה שבשכונת רחביה. מלבדן יש עוד כעשרה בתי אוכל בירושלים, המצהירים כי הם "כשרים ללא תעודה". חלק מהמסעדות ובתי הקפה האלה פרסמו כי הם כשרים בפייסבוק או בשלט מאולתר. "הארץ" מציין כי הפרסום הזה הוא ככל הנראה העילה לקנסות. לטענת הרבנות, המונח "כשר" הוא מותג רשום, ואסור להשתמש בו ללא תעודת כשרות.

לקרוסלה נרשם קנס של 1,000 שקל, לטופולינו ואיצ'יקדאנה של 2,000 שקל. בהודעת הקנס נכתב: "עברת עבירה מינהלית כלהלן: הצגת בית אוכל ככשר בכל דרך שהיא על גבי חפץ או מתקן שיש לו זיקה למקום מבלי שיש לבעליו תעודת הכשר חוקית".

לטענת הרבנות, המונח "כשר" הוא מותג רשום, ואסור להשתמש בו ללא תעודת כשרות

המסעדות מתחייבות לפני לקוחות שומרי כשרות שהן מקפידות על דיני הכשרות, אבל אינן מוכנות להעסיק משגיחים של הרבנות. חלק מבעלי המסעדות מסרבים להמשיך להעסיק משגיחים מטעם הרבנות מסיבות אידיאולוגיות. האחרים מוחים על מה שהם מגדירים הקצנה חריפה בדרישות הכשרות של הרבנות – למשל, הדרישה שירכשו ירקות רק מדוכנים מסוימים בשוק.

בעלי העסקים הצהירו שבכוונתם להישפט ולא לשלם את הקנס. הם אומרים כי לא עברו על החוק, מכיוון שאינם מפרסמים בכתב כי המסעדה שלהם כשרה.

התנועה הירושלמית ועורך הדין אביעד הכהן מתכננים לתת תמיכה משפטית למסעדות שיבקשו לערער על הדו"ח שנרשם להן. "ההתנהלות של הרבנות רק מחזקת את הצורך בהקמת מערך כשרות שמבוסס על נאמנות בין בעל העסק ללקוחות", אומרת חיה גלבוע מהתנועה הירושלמית.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?