תעודה יקרה

המחיר הגבוה של הכשרות

המונופול של הרבנות על מתן תעודות כשרות גורם לעליית מחירים ופוגע ברווחה החברתית, כותב אורי ברעם ב-"TheMarker"

כשרות למהדרין, רחובות. צילום: zeevveez, flickrכשרות למהדרין, רחובות. צילום: zeevveez, flickr

המונופול שיש לרבנות הראשית על מתן תעודות כשרות למסעדות וליצרני מזון, כמו כל מונופול, גורם הפסדים בתחום הרווחה החברתית, כותב עורך הדין אורי ברעם במאמר ב-"TheMarker". ברעם מציין כי חוק שהתקבל בכנסת קובע, כי "בעל מסעדה לא יציג בכתב את מסעדתו ככשרה, אלא אם כן ניתנה למסעדה תעודת הכשר. על יצרן מזון ומשקאות נאסר להציג מוצר ככשר, אלא אם כן ניתנה לו תעודת הכשר".

לדבריו, המונופול של הרבנות בתחום הכשרות גורם עליית מחירים מכמה סיבות. בגלל העדר תחרות, השירות שנותנת הרבנות בתחום הכשרות לקוי. הכשרות גם מטילה עול כספי כבד על העוסקים בתחום המזון, שבא לביטוי בעליית מחירים. בענפים מסוימים, עליית המחירים היא בשיעור של עשרות אחוזים ואף יותר.

ברעם מציין בעיות נוספות שנובעות מהמונופול של הרבנות. הייצור במפעלי מזון רבים הוא בפסי ייצור אוטומטיים, ללא מגע

בימים שבהם גוברת המחאה על מחירי המזון הגבוהים, ביטול המונופול בתחום הכשרות היה יכול לתרום להגברת התחרות

יד אדם. לכניסה של משגיחי כשרות לפסי ייצור סטריליים עלולות להיות השלכות שליליות על איכות המוצר מבחינה תברואתית; במקרים מסוימים מתן תעודת כשרות מותנה ברכישה מספקים מסוימים בלבד, תנאי שעלול לעלות כדי הסדר כובל; את שכרם של משגיחי הכשרות משלמים בעלי העסקים שנתונים לפיקוחם. "הדבר יוצר כר פורה לניגודי עניינים ושחיתויות", כותב ברעם.

בימים שבהם גוברת המחאה על מחירי המזון הגבוהים, ביטול המונופול בתחום הכשרות היה יכול לתרום להגברת התחרות, הוא מציין. אבל הכשרות חומקת מתחת לרדאר של המחאה החברתית.

רבים מהמתמודדים בבחירות מציעים פתרונות סרק להורדת המחירים, כותב ברעם ומעלה הצעה: "הנה רעיון למועמדים שמעוניינים להציג בפני הציבור הישראלי חלופה ריאלית להורדת מחירי המזון והמשקאות בישראל: בטלו את מונופול הכשרות של הרבנות. האם יש מועמד שמוכן להרים את הכפפה?"

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?