דחייה לאין קץ

חדו"ש: המדינה מתכוונת להמשיך להפר את החוק

בתשובה לעתירות שהוגשו לבג"ץ כתבה הפרקליטות כי תלמידי ישיבות יגויסו לצה"ל רק החל בקיץ 2013

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל, באוגוסט. צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

בחודש שעבר הורה שר הביטחון, אהוד ברק, להתחיל בהליכי המיון למיועדים לשירות ביטחון בני שנתוני 1994 ו-1995. אלמלא פקע תוקפו של חוק טל, היו תלמידי הישיבות ילידי שנתונים אלה נחשבים מי ש"תורתם אומנותם". "גלובס" מציין כי בהודעה שמסרה הפרקליטות לבג"ץ, תלמידי ישיבות אלה יגויסו לצה"ל, בהדרגה, החל בקיץ 2013.

בתגובה להודעת הפרקליטות אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "מאז פקע חוק טל, בתחילת אוגוסט, המדינה מפרה את חוק שירות ביטחון המחייב אותה לגייס את בחורי הישיבות. המשמעות הברורה של ההודעה שלה לבג"ץ היא שאין לה כוונה לציית לחוק לפחות עד לאחר הבחירות והקמת ממשלה חדשה. אז, כידוע, הכל פתוח, וניתן יהיה להתחיל במסלול דחיות חדש בנימוק של הקמת ממשלה חדשה".

רגב ציין גם, ש"הממשלה בחרה שלא לגייס אף אברך בניגוד לרצונו, אך עשתה את כל הפעולות האפשריות כדי להמשיך

הפרקליטות: התוכנית לגיוס כולל תחול רק על צעירים שטרם הגיעו לגיל 18 מפני שלצה"ל אין צורך במספר רב של מתגייסים כבר בשלב הראשון

לשלם לאברכים חייבי הגיוס את התמיכה החודשית, המאפשרת להם להישאר בישיבות".

הודעת הפרקליטות נמסרה בתשובה לעתירות של התנועה לאיכות השלטון ועורך הדין יהודה רסלר, הדורשים מהמדינה ומצה"ל לגייס את כלל תלמידי הישיבות. הפרקליטות כתבה שהתוכנית היא לגייס את בני הישיבות החרדים בכמה שלבים, בשנתיים הקרובות. בפרקליטות טוענים כי זהו פתרון ראוי, שיאפשר לגייס החל בשנת 2015 רק את השנתון של אותה שנה, אם לא יושג הסדר אחר בחקיקה.

בפרקליטות טוענים כי הסיבה לכך שהתוכנית לגיוס כולל תחול רק על צעירים שטרם הגיעו לגיל 18 היא שבצה"ל אין צורך במספר רב של מתגייסים כבר בשלב הראשון. "שילובם של בני השנתונים שהוצע לגייסם עולה בקנה אחד עם צורכי צה"ל", נכתב בתשובה שהוגשה לבג"ץ. ב-nrg מציינים כי בפרקליטות טוענים שעד לחקיקה מסודרת בעניין, חרדים בגיל 19 ומעלה לא יגויסו כלל.

לידיעה ב"גלובס"

 לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?