פגמים בחלוקה

חריש: לרכז שירותי הדת אין רישיון, אבל יש הוצאות רכב

לרכז שירותי הדת גם אין מכונית, אבל הוא קיבל 232 אלף שקל להוצאות רכב. הגזבר וילדיו זכו במגרשים הטובים ביותר במכרז

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס משס מציג את תוכניות העיר החרדית החדשה חריש ליד חדרה 27082012 צילום אורן נחשון פלאש 90.jpgשר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש"ס, מציג את תוכניות העיר החרדית חריש. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

משה לבקוביץ, הגזבר והמזכיר של מועצת חריש-קציר, שני בניו איתן ועוז ובתו שונית בחרו בארבעת המגרשים הטובים ביותר במכרז לשיווק מגרשים לבנייה ביישוב. הגזבר וילדיו גם קיבלו אפשרות לבחור מגרשים שלא הוצגו למשתתפים האחרים במכרז. הפרטים מובאים בדו"ח ביקורת, המבוסס על עדותם של חמשת הנרשמים הראשונים לפרויקט שבו שווקו 113 מגרשים לבנייה בחריש.

המכרז היה בשיטת כל הקודם זוכה. כלומר, כל אחד מהנרשמים יכול היה לבחור מגרש על פי מיקומו ברשימה. הנרשם הראשון למכרז היה ליאור דהן, בעל חברת הסעות. לדברי דהן וארבעת הבאים אחריו ברשימה, מפת המגרשים שהוצגה להם היתה חסרה. רק כשהגזבר בא לבחור מגרש, הוצגה לו המפה המלאה של הפרויקט ובה 16 מגרשים במיקום טוב יותר.

דו"ח הביקורת נכתב לאחר שליאור דהן הגיש תלונה למועצה. בעקבות הפנייה הורה יו"ר מועצת חריש-קציר, נסים דהן (לשניים אין קשר משפחתי), לערוך ביקורת. ליאור דהן פנה גם לבית המשפט המחוזי לעניינים מינהליים בחיפה, שפסק: "ברי שבתהליך חלוקת המגרשים נפל פגם". עם זאת, השופט נמנע מלבטל את ההליך כדי לא לפגוע במועמדים שרכשו מגרשים אחרים.

בכתבה ב"גלובס" מצוין כי דו"חות ביקורת שנכתבו בעבר על חריש-קציר תיארו התנהגות מפוקפקת של לבקוביץ: הימנעות

מועצת חריש דרשה מאוחנונה להחזיר את הכסף. הכסף לא הוחזר, אבל נמצא הסדר חלופי: אוחנונה קיבל רכב של המועצה ואחד מעובדיה משמש נהגו

מכתיבת חשבוניות במאות אלפי שקלים, מחיקת חובות של ספקים בנסיבות לא ברורות, העברת כספים מתקציב רגיל לתקציב בלתי רגיל בניגוד לנוהלי משרד הפנים, חוסר שליטה על הכנסות מהשכרת נכסים של המועצה ועוד. עם זאת, לבקוביץ לא נפגע אישית מהדו"חות.

היו"ר דהן גם העיר ללבקוביץ על הטיפול בשכר עובדי המועצה. אחד העובדים שקיבלו, לכאורה, הטבות שכר לא מוצדקות הוא רכז שירותי הדת בחריש, דוד אוחנונה. אוחנונה הוא איש ש"ס ולדבריו יש לו קשרים קרובים עם אשת שר הפנים, ציפורה ישי. במשך שש שנים קיבל אוחנונה הוצאות החזקת רכב בסך 232 אלף שקל, אף על פי שלא היה לו רכב. לאוחנונה גם אין רישיון נהיגה.

ביולי 2011 הודיעה מליאת המועצה כי היא רואה "בחומרה רבה" תשובות "לא נכונות" של אוחנונה בעניין זה, ודרשה לחייב אותו להחזיר את הכסף. ב"גלובס" נכתב כי הכסף לא הוחזר, אבל נמצא הסדר חלופי: אוחנונה קיבל רכב של המועצה ואחד מעובדיה משמש נהגו.

דו"חות חמורים על התנהלותם של בכירי מועצת חריש נמסרו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפרקליט המדינה, למשטרה, למבקר המדינה, לשר הפנים אלי ישי ולנציבות שירות המדינה. יו"ר המועצה דהן ובכיריה לא מסרו תגובה.

לכתבה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?