התנגדות ערבית לשוויון בנטל

איומים על אישים נוצרים שהשתתפו בכנס לעידוד גיוס

הכנס התקיים באמצע אוקטובר. שלושה ראשי עדות נוצריות בנצרת ובאזור קיבלו איומים על חייהם

נצרת, כנסיית הבשורה במרכז. צילום: Ori, wikipedia~נצרת, כנסיית הבשורה במרכז. צילום: Ori, wikipedia~

חברי הפורום לגיוס העדה הנוצרית הגישו בשבוע שעבר תלונה בתחנת המשטרה בנצרת, לאחר שקיבלו איומים על חייהם. המשטרה פתחה בחקירה. ראש האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון, חיים בן עמי, הנחה גם גופי ביטחון רלוונטיים לחקור את הפרשה.

 באמצע אוקטובר התקיים בנצרת עילית כנס לעידוד בני העדה הנוצרית להתגייס לצה"ל. בסוף החודש קיבלו תושבי נצרת עילית שהשתתפו בכנס איומים על חייהם. הכנס התקיים בתיווך אגף הקהילה במשרד הביטחון ובשיתוף עם עיריית נצרת עילית, מפני שראש עיריית נצרת התנגד לקיים אותו בעירו.

אחד מחברי הפורום המלווה את בני העדה לקראת גיוסם לצבא אמר לוואלה, כי מאז פרסום הידיעה על קיום הכנס מנסים קיצונים מהקהילה לפגוע בבני העדה המצדדים בגיוס לצה"ל. "אחותי הקטנה רוצה להתגייס, אבל מפחדת שינדו אותה בעיר. בנצרת, כל מי שמתגייס לצה"ל נחשב לבוגד", אמר האיש.

ראש עיריית נצרת, ראמז ג'ראיס, פרסם הודעה המצדדת במתנגדים לגיוס בני הקהילה לצה"ל. "התוכנית של הממשלה לגייס נוצרים תיכשל, כפי שהיא נכשלה בשנוות החמישים והשישים", טען. "לתוכנית הזאת יש מטרות פוליטיות, ויש להיאבק בה כעם מאוחד".

הקהילה האורתודוקסית בנצרת החליטה להחרים את הכומר ג'ובריאל נאדף, שהשתתף בכנס, בטענה כי הוא אינו מייצג את עמדתה. איומים הופנו גם נגד הד"ר עמזי חכים, ראש המועצה הקהילתית אורתודוקסית בנצרת, והכומר מסעוד אבו חאטום

אחותי הקטנה רוצה להתגייס, אבל מפחדת שינדו אותה בעיר. בנצרת, כל מי שמתגייס לצה"ל נחשב לבוגד

מהעדה הקתולית ביפיע, שליד נצרת.

הפטריארך תיאופילוס, ראש הכנסייה היוונית-אורתודוקסית בארץ הקודש, פרסם בסוף השבוע הודעה רשמית שבה הביע את התנגדותו למעורבות אנשי כמורה בעידוד הגיוס. ב"הארץ" נכתב כי לדבריו, הכנסייה כממסד דתי נוצרי, קוראת לבניה להיות "עושי שלום" והקריאה לשירות בצבא מנוגדת לערכיה. הפטריארך גם נענה לבקשתה של מועצת הקהילה האורתודוקסית בנצרת למנוע את כניסתו של הכומר ג'ובראיל נדאף למתחם כנסיית הבשורה בנצרת.

במחוז הצפוני במשטרה פנו בסוף השבוע למשרדו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקשו ממנו לבדוק תלונות על איומים שהתקבלו בתחנת נצרת מגורמים שונים המעורבים בכינוס, ובהם האב נדאף והד"ר עמזי חכים, ראש המועצה הקהילתית אורתודוקסית בנצרת. גם ראש אגף חברה ונוער במשרד הביטחון, חיים בן עמי שארגן את הכנס, פרסם הודעה ובה ביקש לחקור איומים על אישים המעודדים גיוס בקרב בני מיעוטים.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון פועל להעצמת הנוער בכלל, להגברת ההזדהות של כל מגזרי החברה ללא הבדל דת, גזע ומין ולעידוד השוויון בנטל בכל רחבי הארץ ובכל מגזרי החברה הישראלית. משרד הביטחון לא יסכים שגורמים הפועלים לקידום הנושא יאוימו או יותקפו, ויפעל להעניק את מלוא הסיוע והתמיכה הנדרשים לכל הגורמים המאוימים".

לידיעה בוואלה

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?