500 משתמטים

אחוז החרדים שמקבלים פטור זינק: 13.8% לא התגייסו

מנכ"ל חדו"ש: משרד הביטחון הורה לשלוח צווים להרבה מאוד תלמידי ישיבות, אבל אף אחד לא גויס בפועל. מדובר בעצם בכאילו גיוס, ישראבלוף

אלפי חרדים ערכו לפנות בוקר תפילת מחאה בכיכר השבת בירושלים כנגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלקם עטו שקים. 25.06.2012 צילום: יונתן סינדלר פלאש 90.jpgחרדים בתפילת מחאה בירושלים נגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. צילום: יונתן סינדלר, פלאש 90

13.8% מהגברים החרדים חייבי הגיוס קיבלו השנה דחיית שירות מצה"ל, בנימוק של "תורתו אומנותו". זוהי עלייה של 0.8% בהשוואה לשלוש השנים הקודמות, שבהן קיבלו את הפטור 13% מהשנתון. עמוס הראל מציין ב"הארץ" כי על פי הנתונים שמסר צה"ל, זהו שיא של כל הזמנים.

בצה"ל צופים עלייה נוספת בשיעור מקבלי הפטור ב-2013. העלייה עתידה להימשך גם בשנים שלאחר מכן, אם לא יגובש מודל גיוס חדש, שיביא להגברת הגיוס בקרב החרדים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "חידוש הצמיחה בהשתמטות תלמידי הישיבות מוכיח עד כמה חמור המחדל של אי העברת חוק שוויון בנטל. חשוב לזכור שלאחר סיום תוקפו של חוק טל הפך המצב שבו אין מגייסים את בחורי הישיבות להפרת חוק המונית. משרד הביטחון אמנם הורה לשלוח צווים להרבה מאוד תלמידי ישיבות, אבל אף אחד לא גויס בפועל. מדובר בעצם בכאילו גיוס, ישראבלוף. הצבא מתריע שוב ושוב שאם לא יגייסו את בחורי הישיבות לא יהיו לו די חיילים. הנתונים מוכיחים שבתחום השוויון בנטל אין קיפאון

בתחילת העשור הבא יקבלו כ-20% מהגברים פטור משירות

וכל דחייה של פתרון הבעיה גורמת להחמרה קשה שלה".

ב-2005 קיבלו 8.4% מתלמידי הישיבות פטור מגיוס, ב-2008 עלה אחוז מקבלי הפטור ל-10.9% ובין 2009 ל-2011 קיבלו 13% פטור. בצבא מסבירים את העלייה הנוכחית בעליית הילודה בקרב החרדים בתחילת שנות התשעים. דובר צה"ל מסר: "ב-2013 צפויה עלייה נוספת בהיקף הלא מתגייסים על רקע תורתו אומנותו".

קפיצה של אחוז בשנתון גיוס משמעותה עוד כ-500 צעירים שאינם מתגייסים בשנה – נתון המקביל לאובדן של גדוד סדיר בשנה. על פי נתונים שמסר השנה משרד הביטחון למרכז המחקר והמידע של הכנסת, שיעור מקבלי הפטור משירות ב-2011 היה 25.1% מכלל הגברים - 13% במסגרת הסדר "תורתו אומנותו" ו-12.1% מסיבות אחרות, כמו שחרור מטעמי בריאות ושחרור מטעמים נפשיים.

בהתחשב בשיעור התלמידים החרדים בכיתות א' בתחילת העשור הנוכחי, צפוי כי בתחילת העשור הבא יקבלו כ-20% מהגברים פטור משירות בשל לימודים בישיבה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?