מי ישגיח על הילדים?

ליצמן: אבסורד ששני ההורים עובדים

בראיון ל-"TheMarker" אומר סגן שר הבריאות כי בחברה החרדית יש הסכמה, שאחד מבני הזוג חייב להתמסר לילדים ולא לעבוד ומביע התנגדות לקיצוץ קצבאות הילדים וללימודי ליבה

יעקב ליצמן, יהדות התורה. צילום: בית השלום, wikipediaיעקב ליצמן, יהדות התורה. צילום: בית השלום, wikipedia

"גם אם כולם היו רוצים לצאת לעבוד, אין עבודה בשבילם. הכל סיפורים. ומצד שני, בני ברק לא מוכת אבטלה. למה? כי אחד ההורים עובד", אומר סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בראיון ל-"TheMarker". ליצמן מוסיף: "לא כתוב בשום מקום שהגבר צריך לעבוד. מספיק טוב אם האישה עובדת... זה הרי אבסורד שכולם יעבדו. כי מי יחנך את הילדים? מי ישגיח?"

בראיון אומר ליצמן גם כי הוא מתנגד לקיצוץ קצבאות הילדים ולהחלת לימודי ליבה בבתי הספר החרדיים. כשהמראיינות, מירב ארלוזורוב וסיון קלינגבייל, שואלות מי יממן את הקצבאות שמקבלים החרדים, אם כה רבים מהם אינם עובדים, אומר ליצמן: "אם תצאי לרחוב ותגידי ששני בני הזוג צריכים לעבוד, כולם יתנגדו. לא ייתכן מצב כזה. מישהו מוכרח להתמסר לילדים, שלא ייזרקו ברחוב".

לדברי סגן השר מיהדות התורה, "יש כלל ברזל שאומר שמי שרוצה ללמוד, חייב ללמוד. על זה אנחנו חיים ודבר לא יעזור. מי

אם תצאי לרחוב ותגידי ששני בני הזוג צריכים לעבוד, כולם יתנגדו. לא ייתכן מצב כזה

שרוצה לעבוד, שיילך לצבא או לאן שהוא רוצה, אין לי בעיה עם זה".

אבל הגישה הזאת לא מקובלת על החילונים, והיא מובילה לפילוג נוראי בעם.

"אין שום פילוג. עובדה, אני סגן שר, ואני חושב שאני די פופולרי, תשאלי את האנשים אם הם מרוצים. לומר לך שהם מרוצים מאורח החיים שלי? יש להם השקפות עולם אחרות. אבל אני עושה את העבודה לשביעות הרצון של כולם".

מה לגבי המרקם החברתי של ישראל? הוא לא מדיר שינה מעיניך?

"אני רגוע ולא רגוע. האשימו אותי כבר בכל כך הרבה דברים כי אני חרדי. לי יש את אורח החיים שלי, לכם יש את אורח החיים שלכם. אני לא מתערב לכם, שאף אחד שלא יתערב לי".

אבל אתה חי על חשבוננו.

"אני יכול לספר על כל מיני דברים שאתם עושים לציבור שלי. כל מיני דברים. במאזן הסופי לא בטוח שאת תזכי. אני בטוח שאני אזכה".

לראיון ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?