תרבות במקום תלמוד תורה

ישיבה חילונית ואולם קולנוע במתחם המריבה בקרית יובל

הוועדה המקומית בירושלים אישרה להקים במתחם ורבורג מרכז תרבות חילוני

הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא, 13.06.2009. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה למען ירושלים חופשית. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

עיריית ירושלים מתכננת להקים במתחם ורבורג בקרית יובל מבנה תרבות, שיכיל ישיבה חילונית, מכינה קדם צבאית ואולם קולנוע. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה השבוע את התוכנית, לאחר דיון סוער. התוכנית נתקלה בהתנגדות עזה של החרדים, שחוששים מהקרנת סרטים במתחם גם בימי שבת.

ב-ynet מציינים כי בתקופה שבה ראש עיריית ירושלים היה אורי לופוליאנסקי החרדי, עמד מתחם ורבורג במוקד של מאבק בין חילונים לחרדים. באותה תקופה הכוונה היתה להקים במתחם תלמוד תורה.

התושבים החילונים התעוררו בוקר אחד לקול הטרקטורים שהחלו בעבודות להקמת המוסד החרדי. הם שיתפו פעולה עם חבר מועצת העיר אז, פפה אללו, נשכבו מתחת לדחפורים וקיימו במקום משמרות שמנעו מהם לעבוד. כן ארגנו אירועי קבלת שבת המוניים והקרינו סרטים בערבי שבת.

באולם הקולנוע במקום מתכננים לחדש את מסורת הקרנת הסרטים בערבי שבת

לאחר שניר ברקת נכנס ללשכת ראש העירייה הוא ביטל את התוכנית להקמת תלמוד תורה חרדי. במקומו החליט ברקת כי במתחם ורבורג יוקם מרכז תרבות חילוני. השבוע אישר רוב דחוק בוועדה המקומית את תוכניתו של ברקת.

באולם הקולנוע שיפעל במקום, לצד ישיבה חילונית ומכינה קדם צבאית, מתכננים לחדש את מסורת הקרנת הסרטים בערבי שבת.

חברי המועצה החרדים, שמתנגדים לחילול השבת ההמוני המתוכנן במקום, הצהירו כי יעשו כל שביכולתם כדי לשנות את ההחלטה בוועדה המחוזית. "במקום הזה צריך לקום תלמוד תורה", הבהיר אחד מהם. בעירייה הבהירו, מצד שני, כי הישיבה החילונית והמכינה נועדו לחזק את קרית יובל, למשוך אליה משפחות צעירות ולחזק את הקהילה בשכונה.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?