הוראות למשתמט

ועד הישיבות: קיבלת צו גיוס? חתום על תצהיר

חדו"ש: יש דרך לעצור את האנרכיה – להעביר חוק שיקבע סנקציות כלכליות ואזרחיות מרתיעות לכל משתמט

אלפי חרדים ערכו לפנות בוקר תפילת מחאה בכיכר השבת בירושלים כנגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלקם עטו שקים. 25.06.2012 צילום: יונתן סינדלר פלאש 90.jpgתפילה של אלפי חרדים ביוני, במחאה על כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. צילום: יונתן סינדלר, פלאש 90

מכתב ששיגר ועד הישיבות אל ראשי הישיבות, מורה להם להנחות את תלמידיהם המקבלים צו גיוס לחתום על תצהיר כי תורתם אומנותם.

בתגובה על הוראת ועד הישיבות, כי תלמידי ישיבות שיקבלו צווי גיוס צריכים לחתום על תצהיר שבו הם דורשים לאשר להם דחיית שירות, אומר סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן: "הכישלון בהעברת חוק שוויון בנטל העצים את יהירותם וחוצפתם של חברי הכנסת משה גפני, אורי מקלב וחבריהם, ועכשיו הם הולכים ומתקרבים למרי אזרחי ולהמרדה. יש רק דרך אחת לעצור את האנרכיה הזאת, והיא להעביר חוק שיקבע סנקציות כלכליות ואזרחיות מרתיעות לכל משתמט. תלמידי הישיבות חייבים להבין שמי שיסרב לשאת בנטל עם כולם, גם לא יקבל הטבות בדיור, ברווחה או בחינוך. בניגוד לאמונה הרווחת, השתמטות תלמידי הישיבות אינה גזירת גורל. היא פשוט דורשת אומץ לצאת נגדה ולהתמודד איתה".

בני הישיבות יבצעו את המבחנים והבדיקות, יודיעו שתורתם אומנותם ולא יחתמו את שמם על שום אחד מטפסי לשכת הגיוס

כותרת המכתב של ועד הישיבות היא "היערכות מול שלטונות הגיוס". המכתב, על פי "כיכר השבת", נועד להנחות את בחורי הישיבות כיצד להתמודד עם קבלת צו גיוס בעקבות ביטול חוק טל וביטול מעמד "תורתו אומנותו".

"בני הישיבות המתייצבים בפעם הראשונה (בלשכת הגיוס) יבצעו את המבחנים והבדיקות, יודיעו שתורתם אומנותם ולא יחתמו את שמם על שום אחד מטפסי לשכת הגיוס, אך ורק ימלאו את פרטיהם האישיים", נאמר במכתב.

הוועד גם מורה לתלמידי ישיבה שקיבלו צו למלא את טופס התצהיר ולחתום עליו לפני עורך דין. על התצהיר יחתמו גם ראש הישיבה וועד הישיבות. בסיום המכתב כותב ועד הישיבות: "יהי רצון מלפני אבינו שבשמים שיסיר מעלינו רוע הגזירה, ובני הישיבות – עמודי העולם יזכו לעסוק בתורה ביתר שאת ועוז בהשקט ושלווה".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?