גיוס לצורכי בחירות

צה"ל ישלח צווי גיוס לחרדים בגיל 18 ו-19

לראשונה יקבלו צווי גיוס חרדים בגילאים אלה שכבר נמצאים בדחיית שירות. חדו"ש: "למרבה הצער אין כל חשש שאפילו בחור ישיבה אחד יגויס בעקבות התוכנית החדשה"

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים בתחילת אוגוסט, ביום שבו פג תוקפו של חוק טל. צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

בשבועות הקרובים יקבלו כ-15 אלף תלמידי ישיבות חרדים, בגיל 17 עד 19, צווי התייצבות לראיונות בלשכת הגיוס. זאת הפעם הראשונה שתלמידי ישיבות בגילאים אלה, שכבר נמצאים בהסדר דחיית שירות, יקבלו צווי גיוס. עיקרי התוכנית לגיוסם, שהצבא גיבש עם ביטול חוק טל, הוצגו ביום ראשון בדיון מסכם של בכירי צה"ל ומשרד הביטחון בראשות שר הביטחון, אהוד ברק. שר הביטחון הציג את התוכנית גם בוועדת הביטחון של הכנסת.

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון קובעת בתגובה לתוכנית ברק, ש"למרבה הצער אין כל חשש שאפילו בחור ישיבה אחד יגויס בעקבות התוכנית החדשה ומשלוח הצווים". סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר: "מדובר בהצגות לצורכי בחירות ולצורכי בג"ץ. מי שרוצה לגייס באמת תלמיד ישיבות עושה את זה ולא מדבר על זה או מתכנן את זה. הציבור לא שכח לאהוד ברק איך הבטיח ב-1999 'גיוס לכווווולם' ובמקום זה הקים את ועדת טל. יש רק דרך אחת להגיע לחוק שוויון בנטל, והיא הקמת ממשלה אזרחית אחרי הבחירות, שתפעל למהפכה בתחומי הדת והמדינה".

"הארץ" ציין כי בצה"ל אין כוונה לגייס חרדים אלה מיד, אלא לשלבם בתהליכי מיון לקראת השירות הצבאי. תהליך המיון אמור

פלסנר: כוונת צה״ל לשגר צווי גיוס ראשוניים למספר מוגבל של חרדים איננה מהווה תחליף לגיבוש פתרון יסודי וארוך טווח

לארוך עד שנה. צה"ל יחל להיערך להקמת גדודים נוספים שאמורים לקלוט בעתיד עוד חיילים חרדים שישרתו כלוחמים. ברק אמר כי הנחה לבצע את גיוס החרדים באופן הדרגתי, לאור הרגישות שבתקופת הבחירות. "אנחנו במצב רגיש, וצריך להימנע מדורסנות", אמר.

ב-nrg נכתב כי בשלב הראשון יחזור צה"ל לפעול לפי חוק הגיוס. הקובע שכולם שווים. מצב זה יתקיים עד שהכנסת תחוקק חוק שיעגן הסדר קבע, לאחר הבחירות הקרובות. הסדר הקבע יתבסס על העקרונות הבאים: כל בן 18 יתייצב לשירות. צה"ל ייבחר מי ישרת, והשאר יתגייסו לשירות אזרחי. "ייקבע היקף העילויים בתורה, ולשירות אזרחי יגייסו את כלל האזרחים שלא משרתים בצה"ל – כולל חרדים וערבים. מי שלא ישרת לא יוכל לקבל את ההטבות שמקבלים המשרתים", אמר ברק.

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, שעמד בראש הוועדה לשוויון בנטל, אמר בדיון: "כל עוד לא תחוקק חלופה לחוק טל, צה״ל מחויב בגיוסם המלא של עשרות אלפי החרדים ששירותם נדחה בעבר. על כן כוונת צה״ל לשגר צווי גיוס ראשוניים למספר מוגבל של חרדים איננה מהווה תחליף לגיבוש פתרון יסודי וארוך טווח שיבלום את סכנת הקריסה של מודל צבא העם".

לידיעה ב"הארץ"

 לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?