ילדים זה תמיכה

מימוש חוק מס הכנסה שלילי בקרב החרדים: הגבוה ביותר

78% מהחרדים הזכאים למענק מתוקף החוק מימשו את זכאותם

נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית המותאם לאורח חייהן 19.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מספר הזכאים ל"מס הכנסה שלילי" – מענק שמקבלים עובדים בעלי הכנסה נמוכה – עלה במידה ניכרת מאז החל יישום החוק בעניין זה. בשנה הראשונה להחלת החוק, 2007, קיבלו את המענק 64 עובדים. ב-2010, שהיתה השנה הרביעית להחלת החוק גדל מספר הזכאים ל-106 אלף.

שיעור המימוש הגבוה ביותר של חוק מס הכנסה שלילי נרשם באוכלוסייה החרדית. באזורי השילוב (אזורים נבחרים בארץ שרק בהם ניתן המענק בתחילה) קיבלו את המענק 64% מהזכאים החרדים. בשאר האזורים קיבלו אותו 78% מהם. החרדים זכאים למענק גבוה יחסית, מכיוון שלרבים מהם יש מספר רב של ילדים. גם המודעות שלהם לחוק גבוהה, נכתב ב"TheMarker".

שיעור המימוש הממוצע במרבית קבוצות האוכלוסייה ב-2010 היה דליל. שליש בלבד מכלל הזכאיות באזורים אלו (למעט נשים חרדיות) קיבלו את המענק. רק בקרב העובדות מהמגזר החרדי היה שיעור מימוש גבוה – 78%.

חרדים וערבים זכאים למענק גדול בהשוואה לזכאים אחרים

חוק מענק ההכנסה מיושם החל מ-2007. החוק משמש בעיקר לתמיכה בעובדים עם ילדים ובעובדים מבוגרים. המענק החודשי המרבי הוא 320 שקל לזכאים עם ילד אחד או שניים ולעובדים בגיל 55 ומעלה. זכאים עם שלושה ילדים ומעלה מקבלים 470 שקל בחודש. החל מ-2013 יוגדל המענק ב-50% לאמהות עם ילדים עד גיל 19, בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג.

מאז החל יישום החוק נשמרים ההבדלים בגובה המענק הניתן לקבוצות אוכלוסייה שונות. אוכלוסיות המאופיינות בשיעורי עוני גבוהים ובמעורבות נמוכה בשוק העבודה זכאיות למענק גבוה יחסית. חרדים וערבים זכאים למענק גדול בהשוואה לזכאים אחרים. בקרב אוכלוסיות אלו יש שיעור גבוה של עובדים עם שלושה ילדים או יותר, הזכאים למענק המוגדל.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?