דרוש דיון פתוח

"אני לא שונא חרדים"

בטור מיוחד שמתפרסם ב"כיכר השבת" כותב יאיר לפיד כי אינו אויב של הציבור החרדי

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"איני מצליח שלא להיעלב בכל פעם שאני קורא או שומע שאומרים עלי שאני שונא חרדים, יהודים או את הדת היהודית", כותב יאיר לפיד בטור מיוחד המתפרסם באתר "כיכר השבת". לפיד מוסיף כי אמירות מסוג זה כואבות, אף על פי שהוא מבין את הצורך הפוליטי העומד מאחוריהן. לדבריו, המפלגות החרדיות – ש"ס ויהדות התורה – זקוקות כאוויר לנשימה לאויב.

אם לא יהיה להן אויב, שנגדו יוכלו לאחד את מצביעיהן, ש"ס ויהדות התורה "יצטרכו לענות לציבור החרדי על השאלות הבאות: מדוע אחרי שנים ארוכות שהן בשלטון הציבור החרדי הוא עדיין העני ביותר בישראל? מדוע יש כעס, מתח ושנאה גדולים כל כך בין חרדים לחילונים במדינת ישראל? מדוע הן לא התייצבו למול תהליך ההקצנה שעובר הרחוב החרדי ואיפשרו לשוליים הקיצוניים להכתיב את הטון בנושאים כמו מעמד האישה, החינוך, הגיוס, או היציאה לעבודה?"

הפוליטיקאים החרדים מבוהלים מהיום שבו השאלות האלו יופנו אליהם, מוסיף לפיד, יו"ר מפלגת "יש עתיד". אין להם תשובות, ולכן הם מעדיפים למצוא לציבור החרדי מישהו לשנוא. "איני אנטי-חרדי חו"ח, איני שונא אף אחד, אני רוצה לחיות במדינה שיש לה

אני חושב שאת קווי המהדרין צריך לסגור, שתרומות איברים הן הצלת חיים, שהפסטיבל השנתי בעניין שעון הקיץ הוא מיותר

צביון יהודי", הוא כותב.

לפיד מפרט סוגיות שבהן יש לו ויכוח עם העסקנים החרדים: "אני חושב שכל אזרח ישראלי צריך לשרת בצבא או בשירות אזרחי בקהילה... אני מאמין שכל אדם צריך לעבוד למחייתו ולפרנס את ילדיו... אני חושב שאת קווי המהדרין צריך לסגור, שתרומות איברים הן הצלת חיים, שהפסטיבל השנתי בעניין שעון הקיץ הוא מיותר ומרעיל את היחסים בינינו".

לטענתו, דמותה של החברה הישראלית צריכה להיות נושא לשיחה פתוחה והוגנת, שבה כל אחד מסוגל להקשיב לטיעוני השני. "אנחנו העם שהמציא את הוויכוח, שהביא לעולם את היכולת לבחון בעיה משלושה צדדים ואז למצוא עוד אחד, שהנחיל את הרעיון שלאיש אסור לדבר בשמו של אלוקים, מפני שנסתרות דרכי האל, כך שעדיף לנו למצוא את הפשרה ההוגנת בין דעותינו כאן על האדמה".

הפשרה הזאת לא תימצא תמיד, הוא מוסיף, אבל יש לנסות להימנע מרגעי עימות. עימותים אפשר למנוע, אם זוכרים שלא כל מי שחושב אחרת מאתנו הוא האויב.

למאמר ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?