דגל השוויון

לקראת שמחת תורה נמכרים דגלים עם איורים של ילדות

המעצב דוב אברמסון יצר דגלים שבהם מוצגות ילדות רוקדות עם ספר תורה

דגלי שמחת תורה. צילום: RonAlmog, flickrדגלי שמחת תורה (צילום אילוסטרציה). צילום: RonAlmog, flickr

לקראת שמחת תורה הופיע בחנויות חידוש: דגלים שעליהם ציורים של ילדות, ולא רק של גברים וילדים. את סדרת הדגלים החדשה עיצבו המעצב הגרפי דוב אברמסון והמאייר אלעד ליפשיץ.

"לפני כשנה פנתה אלי ידידה, אמא לבת, וסיפרה שהיתה שמחה לו על דגלי שמחת תורה היו מופיעות גם דמויות נשיות", אומר אברמסון ל-ynet. "אהבתי את הכיוון, והחלטתי לנסות לעצב משהו מתאים. מאחר שאני רגיל לעבוד עם כל המגזרים הדתיים, היה לי ברור שאנסה לייצר דגלים שמצד אחד יתאימו לכמה שיותר קבוצות דתיות ומן הצד השני להביע את החדשנות המסוימת בעניין".

על הדגלים שעיצב אברמסון מופיעים פיוטים ושירים קלאסיים של שמחת תורה, כמו "מפי אל יבורך כל ישראל" ו"שישו ושמחו בשמחת תורה". באיורים המלווים את הציטוטים נראות ילדות – בחלק מהמקרים הן רוקדות לבדן עם ספר תורה, ובמקרים אחרים מופיעים לצדן ילדים.

ראוי שהבנות ישולבו בשמחה, כי התורה ניתנה גם להן

"ניסינו להציג מגוון רחב ככל הניתן של ילדים וילדות, דתיים וחילוניים", אומר אברמסון. "למאייר ניתנה יד חופשית, אבל הדמויות המופיעות הן של ילדים ולא של מבוגרים. אין לי רצון להכווין את היצירה לוויכוחים על הדרת נשים.

"האמת היא שכמות ההזמנות הפתיעה אותי והדגלים נמכרו במהירות", הוא מספר. "קנו אותם קהילות ליברליות רבות, וגם כמה שמרניות, הכי מיינסטרים שיש, שבאמת ראו ערך בכך שגם הבנות יהיו שותפות בשמחת החג. גם אמהות לילדות פנו וביקשו לרכוש את הדגלים".

לדבריו, בחלק מהפרסומים לדגלים החדשים נראות ילדות מחזיקות דגלים. לפי אברמסון, צילומים אלה נועדו "לחזק את המסר שראוי שהבנות ישולבו בשמחה, כי התורה ניתנה גם להן כמובן".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?