חרדים נגד העיר החרדית

פשקווילים במאה שערים קוראים לא לקנות דירות בחריש

הוועד להגנת קברי ישראל טוען כי בחפירות ארכיאולוגיות באתר נמצאו עצמות אדם. משרד השיכון מכחיש

כרזות על לוח מודעות במאה שערים. צילום: Libertinus, flickrכרזות על לוח מודעות במאה שערים (צילום אילוסטרציה). צילום: Libertinus, flickr

פשקווילים שנתלו בימים האחרונים במאה שערים קוראים לציבור החרדי לא לקנות דירות בחריש, העיר שבנייתה התחילה לאחרונה. הנימוק: חשש להימצאות קברים עתיקים באזור העיר, במערב ואדי ערה. את המודעות מפיץ הוועד להגנת קברי ישראל.

"באתרי הבנייה של העיר הגדולה חריש נמצאו מערות קבורה עם עצמות קדמונינו", נכתב במודעה. "העיר חריש תיבנה על קברי העיר היהודית מימי בית שני נרתעבא... משרד הבינוי והשיכון ורשות העתיקות מפיצים כזבים, כאשר הם טוענים כי לא נמצאו במקום עצמות וכי אלו הן מערות לשימור מוצרים... לא רוכשים דירות בחריש. לא נבנה את בתינו על הריסת קברי ישראל!"

המודעות מתייחסות לחפירות ההצלה שניהלה רשות העתיקות בשנה שעברה בשטח הבנייה העתידי של חריש. בחפירות עבדו תושבים מהכפר הסמוך, אום אל-קטף, ומחריש. לדבריהם, באתר נמצאו קברים ובהם עצמות אדם, אשר סולקו מהמקום בהיחבא על ידי רשות העתיקות כדי לא לעורר מהומה שתפגע בהקמת העיר. בכרזות נראות תמונות של הממצאים שהועלמו כביכול.

במודעות נכתב: לא רוכשים דירות בחריש. לא נבנה את בתינו על הריסת קברי ישראל!

ארגונים חרדיים טוענים כי מאחורי הפשקווילים עומדים גופים מחסידות סאטמר מבית שמש, המתנגדים להתיישבות חרדית בחריש. גופים אלה הפיצו לאחרונה הודעות דואר אלקטרוני נגד התוכנית ליישב חרדים בחריש. המיילים הופצו באופן אנונימי תחת הכותרת "העסק ביש – חריש או חנטריש".

מחבריהם תוקפים את הממשלה, את שר השיכון אריאל אטיאס, את סיעת ש"ס, את ראש מועצת חריש, נסים דהאן, ואת אנשי המגזר הדתי-הלאומי המתעתדים לגור בעיר. במשרד השיכון מכחישים את הטענות על מציאת קברים עתיקים בקרקעות המיועדות לשיווק למגורים בחריש.

"אין בטענות ולו גרעין של אמת", מסרו מהמשרד. "לא התגלו קברים באתר העיר החדשה בחריש ומדובר בטענות סרק. ככל הנראה, מקור ההצהרות הכוזבות הוא חילופי דברים פנימיים בין גורמים קיצוניים במגזר החרדי".

מרשות העתיקות לא נמסרה תגובה.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?