הכרעת הרוב מול רצון ה'

שרי חינוך לשעבר: להדיח המפמ"ר ללימודי יהדות

מנכ"ל חדו"ש: אסור שהמדינה תממן ותטפח מערכות חינוך, אשר מצמיחות דור שאינו מכיר בשלטון הרוב ובתוקפם של חוקי המדינה

שר החינוך לשעבר, אמנון רובינשטיין, וראש אכ''א לשעבר, אלעזר שטרן, בדיון בעתירה לבג''צ נגד חוק תוכנית הליבה 06.09.10. צילום: קובי גדעון, פלאש 90שר החינוך לשעבר, אמנון רובינשטיין, עם ראש אכ''א לשעבר, אלעזר שטרן, בבג"ץ. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, פתחה בבדיקה בעקבות מאמר בגנות הדמוקרטיה שפרסם האחראי ללימודי יהדות במשרד החינוך, הרב יהודה זולדן. ראש מינהל החינוך הדתי הורה להסיר את המאמר מאתר משרד החינוך.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "דבריו של זולדן ופרסומם באתר משרד החינוך ממחישים עד כמה מסוכנים הדברים לעתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. פיטוריו חיוניים ודחופים והמציאות שבה הוא מקבל את גיבוי משרד החינוך, בעוד המפקח על לימודי האזרחות נזרק מתפקידו, היא סמל לפשיטת הרגל של החינוך הממלכתי. אסור שהמדינה תממן ותטפח מערכות חינוך אשר מצמיחות, הן בחינוך הממלכתי-הדתי והן בחינוך החרדי, דור אשר אינו מכיר בשלטון הרוב ובתוקפם של חוקי המדינה, בשמה של פרשנות כיתתית קיצונית של המסורת היהודית".

שלושה שרי חינוך לשעבר קראו להדיח את זולדן מתפקידו. "דבריו של הרב זולדן חמורים מאוד, ומי שזו עמדתו לא יכול לכהן בתפקיד ממלכתי, ודאי לא חינוכי", אמרה פרופ' יולי תמיר, שרת החינוך הקודמת. שר החינוך בעבר, יוסי שריד, אמר: אדם כזה לא היה מתמנה אצלי להיות מפמ"ר יהדות, ולו הייתי נכשל במינוי, יש להניח שעד מהרה הייתי מתקן את הטעות".

מי שמחזיק בדעות כאלה לא רשאי להחזיק בתפקיד מפקח במדינת ישראל

לדברי שר החינוך בעבר, פרופ' אמנון רובינשטיין, "המשטר הישראלי נקבע לא על ידי מפקח במשרד החינוך, אלא על ידי הכרזת העצמאות וחוקי היסוד. חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע שישראל היא מדינה יהודית אבל גם דמוקרטית. מי שמחזיק בדעות כאלה לא רשאי להחזיק בתפקיד מפקח במדינת ישראל, ולא כל שכן מפקח לימודי היהדות".

במאמר שפורסם בהבלטה באתר של משרד החינוך, שנחשף ב-nrg, כתב זולדן, מפמ"ר (מפקח מרכז) יהדות בחינוך הממלכתי-הדתי כי בוויכוח הטריטוריאלי בין ישראל לפלסטינים, הכרעת הרוב מתבטלת מול רצון ה' ליישב את הארץ. לטענתו, אין למנהיג כלשהו זכות להחליט להחזיר שטחים או לא ליישב התנחלויות חדשות ואין מקום לשתף את ערביי ישראל בהכרעות קיומיות הנוגעות לאזרחי ישראל.

"עצם העלאת השאלה אם עם ישראל רוצה לסגת מחלקי ארץ ישראל ולהעבירם לידי ריבונות נוכרית הוא דבר חמור, אך כשהרוב מחליט שהוא אינו רוצה בקיום המצווה הדבר חמור פי כמה!" הבהיר הרב זולדן.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקת מנכ"לית המשרד ומנהל מינהל החינוך הדתי".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?