גבייה באיומים

תלמוד תורה להורים: "צרות וייסורין" אם לא תשלמו חוב

במכתב להורים, החייבים למוסד החרדי 600 שקל, נאמר כי אדם שאינו משלם בזמן "בניו ובנותיו מתים כשהם קטנים"

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה (צילום אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הורים שילדיהם למדו בתלמוד תורה יעבץ בירושלים, החייבים למוסד החינוך החרדי כמה מאות שקלים, קיבלו ממנהליו מכתב הכולל איומים ותחזיות קשות על גורל הילדים.

הנהלת תלמוד תורה יעבץ שלחה להורים מכתב בדרישה לשלם חוב של 600 שקל. "אנחנו מבקשים לשלם את החוב באופן מיידי, בלי שום הוראת היתר, ואין לכם מחילה על עיכוב התשלום ועל הגזל שבידיכם", כתבו מנהלי המוסד.

לפי ידיעה המתפרסמת ב-nrg, בהמשך המכתב נאמר: "כל זמן שגזל של הקדש בידו של אדם, אין תפילתו נשמעת, ובניו ובנותיו מתים כשהם קטנים, וצרות וייסורין באים עליו ועל כל בני ביתו".

שני הילדים שאליהם מתייחס המכתב, בני שש ושבע, למדו בתלמוד תורה יעבץ בשנת הלימודים הקודמת. תלמוד התורה ממוקם בסמוך לישיבת יעבץ בשכונת הבוכרים בירושלים. המשפחה עברה לשכונת רמות ומאז לומדים הילדים בבית ספר חרדי במקום. בסיום המכתב הוסיף מישהו בכתב יד:

האב: אלו קללות כלפי הילדים. אי אפשר להישאר אדיש למלים כאלו

"מן הראוי לזכור את הכרת הטוב שהשקיעו בבניכם, ולשלם את החוב".

אביהם של האחים מודה בקיומו של החוב, אבל מתקשה להבין את הניסוחים הבוטים שנקטה ההנהלה. לדבריו, בכוונתו לשלם את החוב לישיבה לאחר החגים. "אנשים בעדה החרדית שמקבלים מכתבים כאלו ייבהלו מיד", אמר האב. "אלו הן קללות כלפי הילדים. אי אפשר להישאר אדיש למלים כאלו... אני מקווה שמישהו ירים את הכפפה ויעשה משהו עם המנהל, כיוון שהוא ממש מאחל למוות של הילדים שלי. זה בלתי מתקבל על דעת".

מנהל תלמוד תורה יעבץ, הרב בנימין כהן, אמר בתגובה: "השם שלי לא מופיע במכתב. אני בכלל לא אחראי ולא מנהל".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?