מצבות עם דיוקן – בנפרד

חברה קדישא בפתח תקוה מקצה חלקה מיוחדת ל"רוסים"

משפחה של נפטר הופתעה לגלות כי הוא נקבר בחלקה המיועדת לעולי ברית המועצות לשעבר בלבד

בית הקברות טרומפלדור בתל אביבץ צילום: Yoav Lerman, flickrבית הקברות טרומפלדור בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: Yoav Lerman, flickr

אביו של אריק אברוקין, שעלה מברית המועצות לשעבר, נפטר לפני כחודשיים ממחלה קשה ונקבר בבית הקברות סגולה בפתח תקוה. כשהבן פנה לחברה קדישא כדי לסכם את סידורי הקבורה, הוא הופתע כשהוצעה לו חלקת קבורה אחת בלבד.

רק בהלוויה גילו בני המשפחה שכל המצבות בחלקה הן של עולי ברית המועצות לשעבר. בחלקות האחרות קבורים בני כל העדות בחברה הישראלית. הם מצאו כי הסיבה להקצאת חלקה מיוחדת לעולים מברית המועצות לשעבר היא מנהגם להוסיף למצבה את דיוקנו של הנפטר.

משפחתו של אברוקין נפגעה מההחלטה לקבור אותו בחלקה נפרדת. היא ביררה את העניין עם נציגי חברה קדישא. הבירור תועד וצולם. אנשי חברה קדישא אמרו כי הסיבה להקצאת חלקה נפרדת ליוצאי ברית המועצות לשעבר היא נוהגי הקבורה שלהם: הוספת כיתוב ברוסית ותמונת הנפטר על המצבה. אין איסור הלכתי על מנהג זה.

"החבר'ה מרוסיה, הם רוצים לכתוב ברוסית. לאנשים אכפת, הם לא רוצים להיקבר ליד תמונות", אמר נציג חברה קדישא.

נציג חברה קדישא: לאנשים אכפת, הם לא רוצים להיקבר ליד תמונות

"אף אחד לא שאל אותנו שום דבר ולא רצינו בכלל לשים תמונה, עכשיו אין מה לעשות, אבא כבר קבור", אמר אריק אברוקין לחדשות 10.

בחברה קדישא אמרו כי אין הפרדה מכוונת של עולים מברית המועצות לשעבר. נציגי חברה קדישא הוסיפו כי רצונם הוא לרכז בחלקה אחת את המצבות בעלות התמונות. "בבית העלמין בפתח תקווה נהוג לקבור את הנפטרים אשר בני משפחתם מבקשים לשבץ במצבה צילום, בחלקה מיוחדת שבה המצבות מתאפיינות בצילומי הנפטרים המשובצים בהן", נמסר מהחברה.עם זאת, חברה קדישא התנצלה לפני משפחתו של אברוקין והודיעה כי נקבר בחלקה הנפרדת בגלל אי הבנה.

שרת הקליטה, סופה לנדבר, הודיעה כי הקצאת חלקה נפרדת ליוצאי ברית המועצות לשעבר אינה מקובלת עליה. בכוונתה לפנות לשר הדתות ולדרוש את שינוי הנוהל.

לידיעה בחדשות 10איך תוכל לפעול?