תקנון הצניעות החינוכי

קוד לבוש מחמיר לבתי הספר החרדיים באשדוד

תקנון צניעות שניסח מנהל מוסדות החינוך לבנים ולבנות באשדוד מפרט את עובי הגרבייים, גזרת החולצה וסוג הפיאה ההולמים למורות ולאמהות

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי משחקים על גג המוסד (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

קוד לבוש חדש שניסח מנהל בתי הספר החרדיים באשדוד, אורות התורה לבנים ואורות מרגלית לבנות, מקומם אפילו את ההרים שומרי המצוות. תקנון שגיבש המנהל, אשר קרסיינטה, מפרט עד היכן בדיוק צריכה להגיע החולצה ואוסר על נשים לחבוש פיאה מסוגים מסוימים בבתי הספר. הוא גם קובע מהו עובי הגרביים הרצוי.

תקנון הצניעות המפורט חולק להורים באסיפה שהתקיימה לאחרונה. ב-ynet נכתב כי שני בתי הספר ממוקמים ברובע ז' באשדוד. בבית הספר לבנים לומדים כ-350 תלמידים ומספר התלמידות באורות מרגלית דומה.

התקנון פותח בדרישות שמקובלות בקרב הציבור החרדי, כמו לבישת חולצות ללא הדפסים ותמונות, ציצית, כיפה תואמת ונעליים כהות. בהמשך נאמר כי לנשים אסור לחבוש פיאה שיש בה שביל לבן או צבע רשת, כחיקוי לצבע הקרקפת. כן אין לסרק את הפיאות.

לנשים אסור לחבוש פיאה שיש בה שביל לבן או צבע רשת, כחיקוי לצבע הקרקפת

קרסיינטה תוחם גבולות ברורים ללבישת החולצה: "מהצדדים – מתחילת שיפוע הכתפיים, מאחור – מהעצם הראשונה שבחוליות... מלפנים – מעל שתי עצמות הבריח ששקע קטן ביניהן". לדבריו, במצבים מסוימים עלול להתגלות "הטעון כיסוי", בשעה שהנשים נושאות תיק צד או מרימות תינוק.

הורים שקיבלו את התקנון, התאספו בכמה פינות בבית הספר והביעו בקול את דעתם על רמת הפירוט שלו. "ההורים היו בשוק. הירידה הזו לפרטים לא הראתה את המנהל באור חיובי", אמר אחד האבות. אבא אחר סיפר כי פעם העיר המנהל לאמא, משום שלדעתו העגילים שענדה "התנדנדו יותר מדי". "איך המנהל מבין עד כדי כך בדברים האלה?" אמר האב.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?