עדיפות א' קרוב למרכז

עלות הפיתוח של חריש – קרוב למיליארד שקל

תחקיר "גלובס" חושף את הדרכים העיקריות שבהן מסבסדת המדינה את הבנייה בעיר החרדית החדשה

רחוב בישוב חריש שבמקומו מוקמת עתה עיר חרדית. 14032010 צילום גיל יערי פלאש 90.jpgרחוב בחריש, שם מוקמת עיר חרדית. צילום: גיל יערי, פלאש 90

פיתוח 4,600 יחידות דיור בעיר החרדית חריש יעלה לקופת המדינה קרוב למיליארד שקל. כך עולה מבדיקה של העיתון "גלובס". העיר שנבנית סמוך לוואדי ערה מיועדת לציבור החרדי והדתי. בעיר ישווקו דירות בשטח של 100 מ"ר, שמחירן בין 500 ל-600 אלף שקל. מחיר הקרקע למתיישבים יהיה אפס.

לאחרונה פורסמו מכרזים לבנייה ב-29 מתחמים בחריש. עם תחילת שיווק מתחמי המגורים בעיר מונה ניסים דהאן, איש ש"ס, ליו"ר ועדה מקומית מיוחדת. דהאן הוביל את התאמת התב"ע בחריש לחרדים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גם העביר לאחרונה החלטה שלפיה יישובים שבהם מספר יחידות הדיור גדל פי שבעה, יהיו זכאים למעמד של אזור עדיפות א'. המשמעות היא סבסוד של 50% מעלויות הפיתוח. עלות הסבסוד עקב הגדרתה של חריש אזור עדיפות לאומית א' היא כ-330 מיליון שקל. הגדרה כזאת ניתנת בדרך כלל ליישובי פריפריה, ואילו חריש קרובה למרכז הארץ.

ב"גלובס" מציינים כי במכרזים לשיווק חריש מופיעה התחייבות, כי אם המשתכנים הם זכאי משרד השיכון (חסרי דירה) והבנייה

הסבסוד עקב הגדרתה של חריש אזור עדיפות לאומית א' – כ-330 מיליון שקל

תסתיים בתוך 26 חודשים, יעניק משרד השיכון "סבסוד נוסף על הפיתוח עבור היזם". הסבסוד מסתכם ב-50 אלף שקל ליחידת דיור, שהם 222 מיליון שקל בסך הכל.

במסגרת המכרזים בחריש הודיע משרד השיכון כי הוא "שומר את הזכות להענקת סיוע לרוכש הדירה". הסיוע יינתן כמענק של כ-60 אלף שקל, שיותנה בכך שהרוכש יתגורר בדירה במשך עשר שנים. עלות הסבסוד הנוסף הזה היא קרוב ל-300 מיליון שקל.

בהנחה שהיזמים יקבלו תוספת של 10% ממספר הדירות, ושבעיר ייבנו בשנים הקרובות כ-5,000 דירות, המדינה מסבסדת את הפיתוח בחריש בכ-920 מיליון שקל.

לפי משרד האוצר, עלויות הפיתוח המלאות בחריש מתפרשות על פני כמה שנות תקציב. ממשרד השיכון נמסר: "אין כל הטבה בחריש שאינה קיימת במקום אחר במדינה באזורי עדיפות לאומית. הסבסוד בחריש נעשה בצורה זהה לסבסוד במתחמים אחרים ובשקיפות מלאה... מאחר שמדובר בעיר חדשה, השיווק והביצוע יתפרשו על פני כמה שנים ולכן הדבר לא משתקף במלואו בתקציב המשרד לשנת 2012".

לתחקיר ב"גלובס"איך תוכל לפעול?