ניצן הורוביץ:

"ישי עבד על כולם, שעון הקיץ מסתיים מוקדם מדי"

שר הפנים טען כי תיקן את החוק כדי להאריך את שעון הקיץ, בפועל תקופת שעון הקיץ בישראל היא בין הקצרות בעולם, אומר חבר הכנסת ממרצ

יור שס ושר הפנים אלי ישי מניח תפילין בקבר רחל ביום המסורתי של העליה לקברה 08112011 צילום אורי לנז פלאש 90.jpgשר הפנים, אלי ישי, מניח תפילין בקבר רחל. צילום: אורי לנץ, פלאש 90

"אלי ישי עבד על כולם. הוא זכה בקרדיט ציבורי על כך שהאריך כביכול את שעון הקיץ, אבל התיקון החדש שהציג כמעט לא משנה דבר", אומר ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ לקראת המעבר לשעון חורף בסוף השבוע. הורוביץ מוסיף, כי ישראל תעבור לשעון החורף כחודש וחצי לפני המעבר לשעון חורף ברוב המדינות. לדבריו, ישראל משתרכת בתחתית הרשימה העולמית של משך שעון הקיץ, אף על פי שבישראל הקיץ ארוך ואפשר לנצל את שעות האור הרבות כדי לחסוך בחשמל, לצמצם את תאונות הדרכים ולזכות בעוד שעת אור אחר הצהריים.

הורוביץ אמר ל"TheMarker", כי לפני שנים אחדות הגיש הצעת חוק, הקובעת כי בכל שנה יסתיים שעון הקיץ בסוף אוקטובר. "בעקבות הצעת החוק שלוותה בלחץ ציבורי גדול – יותר מ-300 אלף איש חתמו על העצומה – נקט משרד הפנים התחמקויות וסחבת לאורך השנה. ארבע פעמים ביקשה ממני הממשלה דחייה בהצבעה כדי לאפשר לה לקדם את העניין.

ישי תיקון לחוק, הקובע כי שעון הקיץ יסתיים באופן קבוע בתחילת אוקטובר. זאת היתה עבודה בעיניים, בגלל הלחץ החרדי

"לאחר מכן, הקים ישי 'ועדת מומחים', שפירסמה דו"ח ארוך אך לא הגיעה למסקנה ברורה. לבסוף הציג ישי תיקון לחוק, הקובע כי שעון הקיץ יסתיים באופן קבוע בתחילת אוקטובר. זאת היתה עבודה בעיניים, בגלל הלחץ החרדי. לפי התיקון החדש, יהיה שינוי של ימים בודדים באורכו של שעון הקיץ, בממוצע רב-שנתי, ויהיו גם שנים שבהן הוא לא יוארך כלל. אפילו התיקון הפעוט הזה לא אושר בכנסת".

ח"כ רונית תירוש מציעה כי שעון החורף ייכנס לתוקף ב-10 באוקטובר. התאריך נקבע לאחר התייעצות עם רבנים. "שר הפנים מתעקש להשאיר אותנו בעלטה" אומרת תירוש. "ההצעה שלי תחסוך חשמל למשק, תצמצם תאונות דרכים, תגביר את פריון העבודה ותאפשר לציבור הרחב ליהנות מעוד שעות אור בקיץ. כשמד הטמפרטורה מצביע על 30 מעלות – החלת שעון חורף נראית כמנותקת מהמציאות".

 לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?