מדד הדת והמדינה 2012

67%: פעילות הח"כים החרדים מרחיקה את הציבור מהיהדות. עלייה עקבית בתמיכה בחופש הדת ל-85%

מחקר מדד הדת והמדינה 2012 שעורך מכון סמית עבור חדו"ש מגלה עוד ש-76% אינם מרוצים מפעילות הממשלה בתחומי הדת והמדינה. 64% תומכים בהפיכת מקרים של הדרת נשים לעבירה פלילית. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "הציבור רוצה חופש דת ושוויון בנטל ומקבל את ההפך, בגלל כניעה לסחטנות פוליטית. אין אויב גדול יותר ליהדות בישראל מהמפלגות החרדיות"

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה, ח''כ אורי מקלב. מרחיקים את הציבור מהיהדות. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לדו"ח מדד הדת והמדינה 2012

67% מהציבור היהודי סבורים שהפעילות הציבורית והפוליטית של נציגי המפלגות החרדיות בכנסת מרחיקה את הציבור הרחב מהיהדות. 76% מהאוכלוסייה היהודית אינם מרוצים מפעילות הממשלה בתחומי הדת. 64% מהציבור, כולל 56% מהדתיים, תומכים בהפיכת מקרים של הדרת נשים מהמרחב הציבורי לעבירה פלילית.

כך מגלה מדד הדת והמדינה לשנת 2012, שערך מכון רפי סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, והתפרסם בערב ראש השנה תשע"ג בשיתוף עם Ynet. המדד הוא מחקר דעת הקהל השנתי המקיף ביותר שמתפרסם בנושאי דת ומדינה. הוא מיועד לאפשר מעקב קבוע אחרי הלכי דעת הקהל בציבור בנושאים אלה. המדד מבוסס על סקר דעת קהל טלפוני שבוצע בין 31 ביולי ל-6 באוגוסט, בקרב מדגם מורחב של 800 משתתפים. הוא מתפרסם זו הפעם הרביעית.

התמיכה בחופש הדת והמצפון בציבור הישראלי נמצאת בעלייה מתמדת - מ-79% בינואר 2010 ל-85% במדד הנוכחי. 56% מהציבור היהודי תומכים בהפרדת הדת מהמדינה. ל-65% מפריעה ההשפעה המכרעת של המפלגות החרדיות בנושאי דת ומדינה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה, כי "שוב ושוב מגלה המדד פער בלתי נסבל בין עמדות הציבור הרוצה חופש דת ושוויון בנטל לעמדות הקואליציה שמתחמקת מכל עימות עם המפלגות החרדיות. הציבור רוצה שירות חובה לכל, תוכנית ליבה חובה, נישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת, קיצוץ בהטבות לאברכים ומאבק בהדרת נשים.

83% מכלל האוכלוסייה היהודית סבורים שיש לחייב את תלמידי הישיבות בשירות צבאי או לאומי. הבדל מסוים נרשם בין המינים: 87% מהנשים סבורות שיש לחייב את תלמידי הישיבות בשירות כלשהו, צבאי או אזרחי, לעומת 79% מהגברים

במקום זה הוא זוכה במקרה הטוב לאוזלת יד ובמקרה הרע לעסקאות וקומבינות עם ש"ס ויהדות התורה".

רגב ציין ש"הבחירות המתקרבות הן הזדמנות מצוינת לבוחרים להעמיד את נושאי חופש הדת והשוויון בנטל במרכז סדר היום הציבורי ולדרוש מהמועמדים התחייבות למהפכה אזרחית אמיתית. לא רק בציבור, גם בכנסת יש רוב ברור לחופש דת ושוויון בנטל. כל מה שדרוש הוא מנהיגים שיעזו להקים את הקואליציה הדרושה לביצוע השינויים שהציבור כל כך רוצה".

לדברי רגב, "המדד מוכיח שהציבור רוצה יהדות אבל יהדות חופשית מכפייה. הוא מראה עד כמה חסרת יסוד היומרה של המפלגות החרדיות כי הן מייצגות את היהדות ואת האינטרסים שלה. בפועל, המפלגות האלו יוצרות זיהוי מסולף בין היהדות לבין סחטנות פוליטית, שחיתות וקיצוניות ומרחיקות את הציבור הרחב. אין אויב גדול יותר ליהדות מהמפלגות החרדיות".

ממצאים נוספים: 71% מהציבור סבורים שהמתח בין חרדים לחילונים הוא הקשה ביותר או השני בחברה הישראלית. למרות המחאה החברתית ציינו רק 33% את המתח בין עשירים לעניים.

76% מהאוכלוסייה היהודית אינם מרוצים מפעילותה של הממשלה בתחומי הדת והמדינה. חוסר שביעות הרצון משותף גם לחילונים (88%) וגם לחרדים (79%). המפלגה שתומכיה נוקטים את העמדות הנחרצות ביותר לטובת חופש הדת והשוויון בנטל

התמיכה בהתניית הטבות לדיור במיצוי כושר ההשתכרות. מדד הדת והמדינה 2012התמיכה בהתניית הטבות לדיור במיצוי כושר ההשתכרות. מדד הדת והמדינה 2012

היא "יש עתיד", עם ממוצע תמיכה של 88%. אחריהם במרחק קצר - תומכי העבודה ומרצ. יודגש – המדד בדק את עמדות תומכי המפלגות ולא את עמדות המפלגות.

63% מהאוכלוסייה הלא חרדית ו-57% מכלל האוכלוסייה היהודית סבורים שהמגזר החרדי מופלה לטובה בתקציבים ממשלתיים יחסית לחלקו באוכלוסיה. רק 24% סבורים שהוא מופלה לרעה. 78% מהציבור היהודי תומכים בהקטנת המימון לישיבות ולמשפחות מרובות ילדים כדי לעודד גברים חרדים לצאת לעבודה. 82% סבורים שיש להתנות הטבות לדיור במיצוי כושר ההשתכרות (מי שעובד או מנסה לעבוד), ברוח המלצות טרכטנברג. קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות יפגע ביכולת של אברכים לקבל הטבות. למרות זאת, תומכים בהחלתו גם 36% מהחרדים.

באופן טבעי חלק משמעותי מהשאלות במדד הוקדשו השנה לנושא המחלוקת על חוק טל. 83% מכלל האוכלוסייה היהודית סבורים שיש לחייב את תלמידי הישיבות בשירות צבאי או לאומי. הבדל מסוים נרשם בין המינים: 87% מהנשים סבורות שיש לחייב את תלמידי הישיבות בשירות כלשהו, צבאי או אזרחי, לעומת 79% מהגברים. 72% מהציבור מתנגדים לטיעון של המפלגות החרדיות שהלימוד בישיבות ולא השירות בצבא הוא ששומר על ביטחון ישראל. 53% מהציבור אמרו שאם מפלגה תחליט לקדם את נושא שירות החובה לכל, הדבר יגדיל את הסיכוי שיצביעו עבורה. רק 13% אמרו שהדבר יקטין את הסיכוי.

לידיעה ב-Ynetאיך תוכל לפעול?