הפרדה מחלחלת

גם בבי"ס דתי: תלמידים הוצאו מטקס כשבנות שרו

בבתי ספר רבים בחינוך הממלכתי-הדתי מקפידים על הפרדה בין בנים לבנות ואוסרים על אבות להשתתף במסיבות של בנותיהם

כיתה בבית ספר יסודי (צילום אילוסטרציה). צילום: Buyerlerdeqalardim, wikipediaכיתה בבית ספר יסודי (צילום אילוסטרציה). צילום: Buyerlerdeqalardim, wikipedia

טקס הזיכרון ליצחק רבין, שנערך לפני כמה שבועות בבית ספר יסודי ממלכתי-דתי בחולון הופסק לכמה דקות, שבהן התבקשו התלמידים הבנים לחזור לכיתות. הסיבה היתה שיר ששרה תלמידה בכיתה ה'. השיר תואר כ"תכנים לא צנועים". הטקס התחדש רק לאחר שכל הבנים, גם אלה שבכיתה א', עזבו את המקום.

הורים ופעילי חינוך אומרים שתופעות דומות קיימות בכל מערכת החינוך הממלכתית־הדתית. בבתי ספר רבים יש הפרדה בין בנים לבנות (לפעמים, כמו בבית הספר בחולון, כבר מכיתה א'). במקרים אחרים נאסר על אבות להשתתף בטקסים ובאירועים של בנותיהם. האיסור מתעלם מהנחיה שלפיה מדובר ב"טקסים משפחתיים" ולפיכך השתתפות האבות מותרת.

דוגמאות אחרות להחמרה בכל מה שנוגע לצניעות הן איסור על בנות לרקוד במסיבות בת מצווה או דרישה שהתלבושת האחידה של תלמידות תהיה חולצה בשרוול ארוך בלבד. הורים אמרו ל"הארץ" שבתי ספר ממלכתיים-דתיים רבים מתקרבים לחרדים

חלק מבתי הספר אוסרים על בנות לרקוד במסיבות בת מצווה ודורשים שהתלבושת האחידה שלהן תהיה חולצה בשרוול ארוך בלבד

או לזרם החרד"לי.

בחלק מבתי הספר ההורים נאבקים במגמה הזאת, אבל לא כולם מרוצים מכך. "אין סיבה שהאפשרות של הבת שלי להופיע בטקס סוף השנה תהיה תלויה בהתארגנות של הורים. לא רשמנו אותה למסגרת חרדית או חרד"לית, אלא לבית ספר דתי רגיל", אמר אחד ההורים.

"לא נתנו לנו שום הסבר, חוץ מטענה ש'הבנות רוקדות'", אמרה סיון לייב־יעקבסון, דוברת ארגון "קולך", שבתה לומדת בבית הספר בבני דקלים. האבות בבית הספר – שבו יש הפרדה בין בנים לבנות – לא הורשו להשתתף במסיבה של בנותיהם. "על האבות נאסר להגיע, אבל המנהל דווקא כן נכח במסיבה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בחינוך הממלכתי־הדתי האבות שותפים מלאים במסיבות סיום של בנותיהם, כמו גם מסיבות בת מצווה וכד'. אין כל הנחיה חדשה בנושא. המשרד יקיים בדיקה כדי לוודא שאכן כך הדבר בשטח".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?