מחאת השטרות

בשכונות חרדיות מטשטשים את פני המשוררות על השטרות

תושבים במאה שערים ובחלק מהשכונות החרדיות בירושלים פוגעים בדיוקנאות של רחל המשוררת ולאה גולדברג, שמתנוססים על השטרות החדשים בשוק

שטר של 100 שקל עם תמונתה של לאה גולדברג. צילום: Bank of Israel, wikipediaשטר של 100 שקל עם תמונתה של לאה גולדברג. צילום: Bank of Israel, wikipedia

תושבים בחלק מהשכונות החרדיות בירושלים משחירים את פניהן של המשוררות לאה גולדברג ורחל, המופיעים על השטרות החדשים שנכנסו למחזור לפני כשבועיים.

יואל, בעלי מכולת במאה שערים, אמר ל"ידיעות אחרונות": "מאז שנכנסו השטרות החדשים אנחנו מקבלים הרבה כאלו שמסומנים באיקס או שמקשקשים עליהם. אנשים עושים את זה כי הם לא רוצים להסתכל על נשים". רוב השטרות בקופה הרושמת במכולת של יואל סומנו באיקס.

מוכר בפיצרייה שממוקמת כמאה מטרים מהמכולת סיפר שגם הוא נתקל בתופעה דומה. בחנות הפירות הסמוכה היו שטרות שהושחרו.

"אנשים פשוט הפסיקו להוציא כסף בכספומט כי הוא מוציא שטרות חדשים עם תמונות של נשים", אמר יואליש קרויס, המכונה

יואליש קרויס: אנשים פשוט הפסיקו להוציא כסף בכספומט כי הוא מוציא שטרות חדשים עם תמונות של נשים

קמב"ץ העדה החרדית. "במקום זה הם ניגשים לבנק ומבקשים באופן ישיר מהפקיד לקבל את השטרות הישנים. באופן כללי, אין איסור על שימוש בשטרות החדשים, אלא שכדאי להימנע מכך. זו מוסכמה לא כתובה".

קרויס הסביר גם שהציבור החרדי חש שהוא מותקף בגלל הדרת נשים ופגיעה בדיוקנאותיהן של המשוררות היא דרכו להשיב מלחמה. לדבריו, אופן המחאה הזה ייפסק בתוך שבועות או חודשים מעטים, מכיוון שממילא יהיו בשוק רק שטרות חדשים, ו"כמה זמן עוד יקשקשו על השטרות?"

לידיעה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?