בעד עבודות ברכבת

סקר חדו"ש: 71% בעד לאפשר עבודות תחזוקה ברכבת בשבת. רק 23% מתנגדים

לפי סקר שערך מכון סמית, רוב גדול מקרב מצביעי מפלגות הקואליציה הלא-חרדיות תומך בביצוע העבודות בשבת. מנכ"ל חדו"ש: "הציבור מאמין ב'חיה ותן לחיות' ורוצה בחיזוק חופש הדת והחופש מדת בישראל"

תמיכה בעבודות תחזוקה של הרכבת בשבת בקרב מצביעי מפלגות הקואליציהתמיכה בעבודות תחזוקה של הרכבת בשבת בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה

71% מהציבור היהודי הבוגר בישראל תומכים בעמדה האומרת כי יש לאפשר היקף מוגבל של עבודות תחזוקה ברכבת בשבת, הדרושות לצורכי בטיחות וכדי למנוע פגיעה קשה בשירות הרכבת בימי חול. לעמדה זו שותפים 90% מהחילונים ורוב מצביעי מפלגות הקואליציה הלא-חרדיות לכנסת, כולל 65% מצביעי הליכוד ו-64% ממצביעי הבית היהודי.

כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנתה של עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. מדובר בסקר טלפוני שנערך ביום חמישי האחרון, 23.11 בקרב מדגם מייצג של 500 איש מתוך האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, אמר בתגובה: "עמדות הציבור בישראל ברורות לכל מי שעיניו בראשו. הציבור מאמין ב'חיה ותן לחיות' ורוצה בחיזוק חופש הדת והחופש מדת בישראל. גם מצביעי מפלגות הקואליציה האזרחיות רוצים בכך. יש לקדם בברכה את ההתפכחות של ראשי הליכוד, המבינים כי ישלמו מחיר כבד בקלפיות על בגידה בציבור בוחריהם ומכירת חירותם וחופש הבחירה שלהם למפלגות החרדיות. הסקר הנוכחי תואם את מדד הדת והמדינה שפרסמה חדו"ש אך לאחרונה, ומחזק אותו. ברור שרוב הציבור מתנגד לכל חקיקה שתגביר או תנציח את הכפייה הדתית בישראל, ותפקיד את ההחלטה בדבר זכויות הפרט וכבודו בידי קיצונים חרדים".

נוסח שאלת הסקר היה: "במחלוקת על עבודות התחזוקה בשבת של הרכבת, איזו משתי העמדות להלן מקובלות עליך?"

בקרב הציבור המסורתי-הדתי יש תמיכה רחבה בהתרת עבודות התחזוקה החיוניות בשבת וכמעט שליש מן הציבור הדתי-הלאומי תומכים בכך (29%)

כאמור, 71% מהמשיבים לסקר תמכו בעמדה כי יש לאפשר היקף מוגבל של עבודות תחזוקה בשבת, הדרושות לצורכי בטיחות וכדי למנוע פגיעה קשה בשירות הרכבות בימי חול. 23% תמכו בעמדת המפלגות החרדיות, המדגישות כי אין להתפשר על קדושת השבת ודורשות הפסקה מלאה של עבודות התחזוקה בשבת והעברתן לימי חול, גם אם יש בכך פגיעה בציבור הרחב. 6% לא הביעו דעה.

בין התומכים נמצאים גם רוב מצביעי מפלגות הקואליציה: 65% ממצביעי הליכוד, 87% ממצביעי כולנו, 80% ממצביעי ישראל ביתנו ו-64% ממצביעי הבית היהודי. 92% ממצביעי יהדות התורה ו-77% ממצביעי ש"ס מתנגדים לעבודות ברכבת בשבת. בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה יש תמיכה גבוהה בביצוע עבודות הרכבת בשבת: 98% ממצביעי המחנה הציוני, 93% ממצביעי יש עתיד ו-95% ממצביעי מרצ.

כצפוי, 90% מן הציבור היהודי החילוני תומכים באפשרות קיום עבודות התחזוקה החיוניות בשבת, אך כפי שעלה בסקרי חדו"ש בעבר, גם בקרב הציבור המסורתי-הדתי יש תמיכה רחבה בהתרת עבודות אלה [65%] וכמעט שליש מן הציבור הדתי-הלאומי תומכים בכך [29%]. תופעה נוספת ששבה ועולה מן הסקר הנוכחי היא ההבדל שבין הציבור החרדי האשכנזי, המזדהה כולו עם העמדה שמבטאים יעקב ליצמן והקיצונים, לבין אחוז לא מבוטל [13%] של מצביעי ש"ס התומכים בהמשך העבודות. גם אם הצטמצם אחוז הציבור המסורתי המצביע ש"ס – הוא עדיין קיים, ונקיטת עמדות קיצוניות על ידי ש"ס בנושא זה, בנושא המרכולים ובשאר נושאי הכפייה הדתית עשויה להבריח אותו.איך תוכל לפעול?