חינוך במחלוקת

בית דין רבני מחייב ילדה חילונית ללמוד באולפנה

תלמידה בכיתה ז', בת לאם חילונית, לא הלכה לבית הספר מתחילת שנת הלימודים, לאחר שבית דין רבני הוציא צו שלפיו עליה ללמוד באולפנה בניגוד לרצונה

תלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך. צילום: david55king, flickrתלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך. צילום: david55king, flickr

ח', תלמידה בכיתה ז', התכוננה לפתיחת שנת הלימודים בבית ספר ממלכתי סמוך למקום מגוריה של אמה. אבל 12 שעות לפני שהחלו הלימודים התקשרו ממזכירות בית הספר והודיעו לאם, כי בית הדין הרבני החליט שהבת תלמד במוסד דתי. ח', שמקיימת אורח חיים חילוני, אינה רוצה ללמוד באולפנה תורנית. מאז תחילת שנת הלימודים היא נשארה בבית.

אביה ואמה של הילדה מנהלים הליכי גירושים ממושכים בערכאות שונות, הן אזרחיות והן דתיות. האב דתי, אבל האם נטשה את הדת. הליכי הגירושים ביניהם נמשכים זמן רב והאב מסרב לתת גט לפרודתו. קובי נחשוני מציין ב-ynet כי בית הדין אינו כופה עליו לתת גט בגלל המחלוקת על חינוך הילדים. לבני הזוג שני ילדים, בן ובת, הנמצאים במשמורת אצל האם.

בעבר קבע בית המשפט כי שני הילדים יתחנכו במוסדות דתיים. כשהבן, המבוגר יותר, התחיל ללמוד בכיתה ז', קבע בית המשפט כי הוא ילמד בבית ספר חילוני. עכשיו ביקשה האם לשלוח גם את בתה למוסד חינוכי המתאים להשקפת העולם בבית שבו היא חיה.

האם: הצו שפרסם בית הדין נכתב שלא בסמכות ובניגוד לחוק

האב התנגד לכך. לאחרונה התקיים דיון בבית דין רבני בשאלה היכן תלמד הילדה. הדיון היה בבית דין רבני, מפני שבית המשפט האזרחי שדן בכך בעבר כבר סגר את התיק. האב ביקש מהדיינים לחייב את האם לשלוח את ח' לאולפנה תורנית בעיר מגוריה. האם התנגדה לדרישה וטענה כי סוגיה זו אינה בסמכות הדיינים.

בית הדין ניסה להביא לפשרה בין בני הזוג, אך הדבר לא עלה בידו. ערב 27 באוגוסט, עם פתיחת שנת הלימודים, בישרה מזכירת בית הספר החילוני לאם כי בית הדין הרבני הוציא צו המחייב את הילדה ללמוד באולפנה. מכיוון שהתלמידה נשארה בבית הגיש האב תלונה למשטרה נגד האם, שאינה מקיימת את צו בית הדין. האישה זומנה לחקירה.

"הצו שפרסם בית הדין נכתב שלא בסמכות ובניגוד לחוק", טוענת האם, "לא קדם לו דיון בנושא, לא הוזמנה לקראתו חוות דעת מקצועית על טובת הילד והוא ניתן על ידי דיין אחד בלבד במקום שלושה". לדבריה, בית הדין כפה על ח' בצו זה את תפיסת עולמו הדתית.

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?