סגו השר נגד הרופאים

ליצמן מונע פרסום אזהרה מפני "מציצה בפה" בברית מילה

איגודי רופאים רוצים להזהיר כי המנהג עלול להביא להידבקות בהרפס, סגן שר הבריאות מסרב לפרסם את ההנחיות שחיברו

סגן השר במשרד הבריאות, יעקב ליצמן מאגודת ישראל מקבל חיסון. ירושלים 04.01.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90סגן השר במשרד הבריאות, יעקב ליצמן, מקבל חיסון. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, טרפד יוזמה של משרד הבריאות לפרסם אזהרה מפני ה"מציצה בפה" בברית מילה, הנהוגה לפי ההלכה. לפי דיווח ב"ידיעות אחרונות", איגודי רופאים העוסקים ברפואת ילדים ביקשו מהנהלת משרד הבריאות לפרסם הנחיות הכוללות איסור על "מציצה בפה", בשל החשש מהיבדקות של התינוקות בהרפס.

מרבית המוהלים נוהגים לאחר המילה למצוץ את הדם בפיהם, כנהוג זה דורות. הרבנות מתירה להשתמש לצורך כך בשפופרת זכוכית. לאחר שכמה תינוקות נדבקו בהרפס, פנו איגודי הרופאים להנהלת משרד הבריאות כדי שזו תפרסם הזהרה נגד מציצה בפה.

סגן השר ליצמן מנע את הפרסום. ב"כיכר השבת" נכתב כי ליצמן הבהיר כי לא יהיה שינוי בעמדת משרד הבריאות בנושא, ובכך ביטל את היוזמה.

איגודי הרופאים מתכוונים להפיץ נייר עמדה שיחולק לאמהות המשתחררות מבית החולים לאחר הלידה, שבו יובהר כי ברית

זו שערורייה שמשרד הבריאות לא מוכן להסביר לציבור את הסכנות הטמונות במציצת הדם

המילה חשובה מבחינה רפואית, מפני שהיא מגינה ממחלות שונות. עם זאת, יוסבר הסיכון שכרוך במציצה בפה. אחד הרופאים אמר ל"ידיעות אחרונות": "זו שערורייה שמשרד הבריאות לא מוכן לפרסם את ההנחיות הנדרשות, או לפחות להסביר לציבור את הסכנות הטמונות במציצת הדם. ההורים חייבים להיות מודעים לכל הסכנות".

סגן השר ליצמן סירב להתייחס לסוגיה. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "במסגרת משרד הדתות פועלת הוועדה לפיקוח על המוהלים, שבה משתתף רופא נציג משרד הבריאות, אשר בודקת כל תלונה בנושא. הוועדה הדגישה בפני המוהלים כי בהנחיות הניתנות להורים לפני הברית יש להודיע כי נהוג לעשות מציצה בפה, אך אם הם מתנגדים לכך ניתן לעשות זאת בשפופרת".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?