קפיצה לפאריס

הרב שטיינמן מעודד לימודים ללא ליבה גם בצרפת

בביקור בפאריס קרא המנהיג החרדי לבתי ספר יהודיים-חרדיים להתמקד בלימודי קודש

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרון לייב שטיינמן. גם בצרפת - רק לימודי קודש. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

המנהיג החרדי הרב אהרן לייב שטיינמן בא השבוע לביקור קצר בצרפת, והכריז כי גם מוסדות לימוד יהודיים הפועלים שם אינם צריכים ללמד לימודי ליבה. "מה החינוך היום? החינוך הוא תורה! ותורה! ותורה! אין זולת זה שום דבר אחר רק תורה, ומי שרוצה להיות מאושר שילמד את הבן שלו תורה", אמר הרב שטיינמן.

הרב שטיינמן נסע לצרפת כאורח של מוסדות חינוך חרדיים. יאיר אטינגר כותב ב"הארץ", כי כמעט 10,000 איש קיבלו את פניו בפאריס. הוא הוזמן ל"כנס חיזוק" לקראת חודש אלול, אבל הערך המוסף של ביקורו היה חיזוק שנתן למוסדות יהודיים "על טהרת הקודש", שבהם אין לימודים כלליים. גם המוסד שאירח אותו, "יד מרדכי" מפאריס, הוא בית ספר כזה.

בציבור הליטאי בישראל, הרב שטיינמן, בן 98, נחשב סמכות בענייני חינוך. הוא מוביל את ההתנגדות להכנסת לימודי חול למוסדות החרדיים. לפני שנתיים אירח בביתו כינוס חירום של רבנים, כשהתעורר חשש ששר החינוך, גדעון סער, יאלץ את

אם בן אדם רוצה להמשיך את הדורות, הוא צריך להמשיך על ידי לימוד התורה ולחנך את הדור הצעיר לתורה ויראת שמים

המוסדות ללמד לימודי ליבה.

בקהילה היהודית בצרפת מתקיים דיון בשאלה אם יש לקיים בתי ספר על "טהרת הקודש". מרבית המוסדות היהודיים-האורתודוקסיים בצרפת משלבים לימודים כלליים במערכת הלימודים (לאחרונה דורגו שני בתי ספר המזוהים עם חב"ד בראש טבלת הזכאות לבגרות באזור פאריס). פחות מעשרה מוסדות אורתודוקסיים דוחים את לימודי החול וממומנים רק מכספי תרומות. ביקורו של הרב שטיינמן נועד להעניק חיזוק למוסדות אלה.

תוכן הנאום שנשא פורסם בביטאון "יתד נאמן". "הכל רק תורה, שזה התכלית, וגם אנחנו רוצים בכל הדורות המשך, וברוך השם כלל ישראל קיים למרות כל צרות שהיו...", אמר הרב שטיינמן. "אם בן אדם רוצה להמשיך את הדורות, הוא צריך להמשיך על ידי לימוד התורה ולחנך את הדור הצעיר לתורה ויראת שמים ואז אנחנו נזכה שכלל ישראל לא יתכלה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?