ניסיון לעקוף את העתירה לבג"ץ:

מחטף של משרד החינוך: פרסם הצעה לקריטריונים שיאפשרו העברת הקצבות לישיבות למרות ביטול חוק טל

ינסה לאשרם בהליך מזורז כבר בתחילת השבוע הבא, כדי להעביר מייד את תקציב ספטמבר. פרקליט העותרים, עו"ד גלעד ברנע: גם השינוי בקריטריונים אינו חוקי. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "נפעל לסיכול הכשרת שרץ ההקצבות"

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק, בתחילת תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

משרד החינוך פרסם היום הצעה לקריטריונים חדשים, שיאפשרו להעביר הקצבות לתלמידי ישיבות למרות ביטול חוק טל. באמצעות הקריטריונים החדשים מנסה המשרד לעקוף את העתירה לבג"ץ שהגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (משינוי), באמצעות פרקליטם עו"ד גלעד ברנע.

משרד החינוך מתכוון לאשר את הקריטריונים החדשים במחטף כבר בתחילת השבוע הבא, תוך הקצבת זמן מינימלי בלבד להגשת התנגדויות. כך ינסה להעביר כבר בשבוע הבא את תקציב ספטמבר לישיבות.

הקריטריונים הקיימים להקצבות לישיבות מתירים להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות על פי חוק טל. בעקבות ביטול חוק טל פנו העותרים ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין יהודה ויינשטיין, לשר האוצר, יובל שטייניץ, ולשר החינוך, גדעון סער, בדרישה לעצור את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים (מתוך כ-110 אלף בסך הכל). העותרים הסבירו כי יש להפסיק את ההקצבות מכיוון שתלמידי הישיבות איבדו את מעמד דחיית השירות. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, מעריך את היקף ההקצבות לתלמידים אלה ב-30 מיליון שקל בחודש.

על פי הצעת הקריטריונים החדשים, גם תלמידי ישיבות שקיבלו דחיית שירות בעבר יוכלו לקבל הקצבות. בכך תאפשר הממשלה את המשך ההקצבות לישיבות כרגיל, למרות ביטול חוק טל. בפועל, גם חוקיותה של הצעת הקריטריונים החדשה מוטלת בספק רב, מכיוון שהיא מתירה להעביר כספים למי שאמור להתגייס ולא ללמוד בישיבה.

פרקליטם של העותרים, עו"ד גלעד ברנע, אמר בתגובה כי "המהלך של הממשלה מוכיח את צדקת טענת העותרים, שמדובר

שוב ושוב מוכיחה הממשלה הזו שאין שום משמעות לחוק, לצדק ולהגינות במדינת ישראל – העיקר ש'השותפים הטבעיים' יכתירו אותם גם בבחירות הבאות

בהקצבת כספים בלתי חוקית". ברנע ציין שלמיטב הבנתו, גם השינוי בקריטריונים אינו חוקי ומדובר במחטף, שיש להצר על כך ששר החינוך והיועץ המשפטי שותפים לו.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "ברור שהממשלה מעוניינת יותר לרצות את המפלגות החרדיות ולהמשיך לשלם מאות מיליוני שקלים כתמיכה לתלמידי הישיבות, מאשר לגייס אותם כמתחייב על פי החוק. הכל כשר, כולל עקיפת ההליך בבג"ץ באמצעות מחטף מפוקפק. ננקוט כל הליך משפטי אפשרי כדי לסכל את הכשרת שרץ ההקצבות".

ח"כ לשעבר רוני בריזון אמר ש"מתאים לפרצופה של הממשלה הזאת לפעול כגנבים בלילה, להמציא תבחינים שכולם קומבינה, לקחת את כספי הציבור (מה שנותר אחרי הגזירות והמכות) ולתת אותם במתנה לישיבות החרדיות. ובשביל מי? בשביל אלה שממשיכים להשתמט וגם אחרי ביטול חוק טל ומסרבים להתגייס כחוק! ושר החינוך נותן יד לתועבה הזו. בושה".

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין, אמר בתגובה: "המציאות שיוצר משרד החינוך מעוותת לחלוטין: בסופו של דבר לא משנה מה קובע בג"ץ או החוק הישראלי, הדבר היחיד שנשאר יציב במציאות הפוליטית בישראל הוא התקציבים המועברים לישיבות".

זהרה ברגר-צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה: "שוב ושוב מוכיחה הממשלה הזו שאין שום משמעות לחוק, לצדק ולהגינות במדינת ישראל – העיקר ש'השותפים הטבעיים' יכתירו אותם גם בבחירות הבאות! לצורך כך הכל כשר, כולל בגידה בציבור הנושא בנטל וכתיבת קריטריונים חשאיים בתקווה שאף אחד לא ישים לב. לא ניתן לשותפים לקנוניה להעביר קריטריונים בזויים אלו".

לידיעה ב-News1

לידיעה ב-Jerusalem Postאיך תוכל לפעול?