הפרת חוק המונית

פנייה ליועץ המשפטי: מנע העברת הקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות

עם פקיעת חוק טל איבדו תלמידי הישיבות את מעמד דחיית השירות ולכן אינם זכאים לקבל תמיכות

דוברת הפורום לשוויון בנטל זוהרה ברגר צור בהפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב למען חובת שירות לכולם. 07.07.2012. צילום: הפורום לשיוויון בנטלדוברת הפורום לשוויון בנטל, זוהרה ברגר-צור, בהפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב למען חובת שירות לכולם. צילום: הפורום לשיוויון בנטל

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) קוראים ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין יהודה וינשטיין, להקפיא את העברת ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים. הם דורשים שההקצבות יוקפאו עד לקבלת החלטה בעתירה שהגישו לבג"ץ נגד ההקצבות. הדיון הראשון בעתירה צפוי בספטמבר.

העותרים, שמיוצגים על ידי עו"ד גלעד ברנע, מציינים כי התלמידים איבדו את מעמד דחיית השירות בשל פקיעות חוק טל, ולכן החוק אינו מאפשר להעביר להם עוד תמיכות. בראשית ספטמבר אמורות הישיבות לקבל את העברת הכספים החודשית.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ש"גם אם טרם ניתן צו ביניים, משרד החינוך אינו יכול להעביר עשרות מיליוני שקלים בניגוד לחוק".

על פי המבחנים להקצבות לישיבות, תמיכות יכולים לקבל מי שיש להם פטור משירות צבאי ומי שקיבלו דחיית שירות על פי חוק טל. מספר תלמידי הישיבות שהיו בדחיית שירות לפני פקיעת חוק טל הוא כ-54 אלף איש. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, מעריך שהיקף ההקצבות שתלמידים אלה קיבלו הוא כ-30 מיליון שקלים בחודש וקרוב ל-400 מיליון שקלים בשנה. התקציב השנתי הכולל של הישיבות הוא קרוב למיליארד שקל.

עו"ד ברנע מסביר בעתירה כי חוק טל "פקע בחצות ליל ה-1 באוגוסט 2012 וכתוצאה מכך אין עוד כל בסיס חוקי לדחיית שירותם של תלמידים שהחוק חל עליהם". לדברי ברנע, "לאור המצב הברור ואי-החוקיות החד-משמעית – אין כל מקום להעברת כספים

מנכ"ל חדו"ש: ממשלת ישראל אחראית להפרת חוק המונית כשאינה פועלת לגיוס בחורי הישיבות. הזרמת כספים למימון ההשתמטות תוסיף חטא על פשע

בספטמבר, בניגוד בוטה להוראות חוק יסודות התקציב".

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב, אמר: "ממשלת ישראל כבר אחראית להפרת חוק המונית כשאינה פועלת לגיוס בחורי הישיבות. הזרמת כספים למימון ההשתמטות תוסיף חטא על פשע. אסור ליועץ המשפטי לממשלה לתת יד לכך. העיקרון צריך להיות ברור: ישרתו – יקבלו, לא ישרתו, לא יקבלו".

זהרה ברגר-צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה: "לא רק שהממשלה ברפיסותה לא מממשת את חוק שירות חובה בקרב הצעירים החרדים ואחראית להעמקת חוסר השוויון בנטל; היא גם ממשיכה להעביר להם מיליוני שקלים כאתנן פוליטי. המצב הזה עונה לתיאור 'הרצחת וגם ירשת', ויש להפסיקו לאלתר!"

ח"כ לשעבר רוני בריזון אמר: "אינני מעלה בדעתי שהיועץ המשפטי לממשלה ייתן יד להפרה ברורה ובוטה של החוק ויאפשר העברת עשרות מיליונים לישיבות! אחרי ביטול 'חוק טל' אין עוד שום תקנה שמאפשרת העברת כספים לישיבות. היועץ המשפטי לממשלה יודע זאת היטב. אנחנו מצפים ממנו להגן על שלטון החוק".

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין, אמר ש"לא ייתכן מצב, שהמדינה תמשיך לממן אברכים שבאופן בלתי חוקי נמנעים משירות צבאי ותוסיף לעודד אותם להשתמט משוק העבודה. נוצר מצב אבסורדי שבו יותר ויותר חרדים מעוניינים להצטרף לשוק התעסוקה ולצבא ואילו המדינה מעודדת אותם להימנע מכך על ידי מענקים כספיים".

לידיעה במגפון

לידיעה באתר סיפתח

 איך תוכל לפעול?