סוף לדחיית השירות?

צה"ל מזמן מחזור ראשון של תלמידי ישיבות לצו ראשון

מאז פג תוקפו של חוק טל, צעירים חרדים נדרשים להתייצב בלשכות הגיוס ולעבור בדיקות ומבחנים כמו כל המועמדים לשירות צבאי

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בתחילת ספטמבר יתחיל צה"ל לזמן חרדים בני 17 ו-18 ללשכות הגיוס, לאחר שפג תוקפו של חוק טל. כ-7,500 חרדים משנתון הגיוס של 2013 יזומנו בספטמבר. עמוס הראל מציין ב"הארץ", כי החרדים יהיו כ-13% משנתון 2013. רוב החרדים אינם מתגייסים היום. כ-30% מהם משרתים בצה"ל או בשירות אזרחי.

עד כה חלו על החרדים הסדר דחיית שירות וחוק טל, ורובם התייצבו בלשכות רק כדי לחתום בהליך מהיר על טופסי דחיית שירות. זה כחודש צעירים חרדים נדרשים להתייצב בלשכות הגיוס ולעבור בדיקות ומבחנים כשאר חייבי הגיוס.

לדברי מקורות צבאיים, המועמדים מתייצבים בלשכת הגיוס לצורך אימות נתונים. הם מתבקשים לחתום על הצהרה שלפיה הם כשירים למבחנים פסיכוטכניים. בטופס זה יכול מועמד לבקש דחיית גיוס לצורך סיום לימודיו התיכוניים. המועמד גם מתחייב למסור מידע אמין ללשכת הגיוס.

בציבור החרדי מודאגים מהכוונה לזמן צעירים ללשכות בהליך שאינו מתבסס על דחיית גיוס בלבד. מועצת גדולי התורה של

החרדים יהיו כ-13% משנתון 2013

דגל התורה, הגוף החרדי המגלה את ההתנגדות הנחרצת ביותר לגיוס, העבירה מסר שלפיו הצעירים צריכים להימנע מכל חתימה על מסמך המביע נכונות, ולו עקרונית, להתגייס לצה"ל.

במשרד הביטחון ובצה"ל עוסקים בהכנות לגיבוש הסדר גיוס חדש, בתקווה שזה יעמוד במבחן בג"ץ ויצלח את המכשולים הפוליטיים. כוונת הצבא היא ליצור בסיס להגברת גיוס החרדים – באמצעות הרחבת מסלולי השירות לחרדים במקצועות טכנולוגיים ולוגיסטיים או באמצעות הרחבת היחידות הקרביות בנוסח הנח"ל החרדי (גדוד נצח יהודה).

דובר צה"ל מסר: "בהתאם להחלטת בג"ץ ולהנחיות שר הביטחון, צה"ל יפעל על פי חוק שירות הביטחון לגיוס כלל האוכלוסייה, בכפוף למדיניות הגיוס כפי שתיקבע ולאחר שתאושר על ידי הדרג המדיני. מדיניות זו טרם אושרה, ולכן טרם נקבע אופן גיוס האוכלוסייה החרדית".

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?