איום על כלכלת ירושלים

דרישה להתנות מתן פטור מארנונה במיצוי כושר ההשתכרות

חברת מועצת העיר ירושלים, מירב כהן, פועלת כדי שהאוצר יכלול בחוק ההסדרים סעיף שיסדיר את העניין. להצעה צפויה התנגדות מצד שר הפנים, אלי ישי, והסיעות החרדיות

שר הפנים, אלי ישי, בביקור בעיר החרדית אלעד מול צילום אויר של העיר. 02/12/2009. צילום: מרקו פלאש 90.שר הפנים, אלי ישי, בעיר החרדית אלעד. לא ישוש לשנות את המצב הקיים. צילום: פלאש 90

במכתב חריף ששלחה למשרד האוצר ולמשרד הפנים דורשת מירב כהן, חברת מועצת העיר ירושלים, להפסיק מתן פטור מארנונה ללא בדיקה של מיצוי כושר ההשתכרות. על בדיקה זאת אמונים המוסד לביטוח לאומי ורשות המסים.

לטענת כהן, הנוהג המקובל, שלפיו משרד הפנים קובע את גובה ההנחה אבל כל רשות מקומית בודקת באופן עצמאי את זכאותם של הפונים, יוצר כמה עיוותים. עקב נוהג זה רשויות חלשות נחלשות עוד יותר, מכיוון שתושביהן זכאים ליותר הנחות. בגלל אובדן ההכנסות רשויות אלה נמצאות בגירעון מתמיד. כך הן הופכות לרשויות הנמצאות תחת פיקוח של משרד הפנים.

היא מוסיפה שהעצמאות בקביעת הזכאות לפטורים מחלישה את השלטון המקומי. מכיוון שכל רשות מקומית בודקת את הזכאות לפטור מארנונה בעצמה, על הרשויות להחזיק מנגנון יקר של עובדים העוסקים בבדיקת הדרישות. הממשלה אינה בודקת את הדרישות לפטור מארנונה, ולכן קריטריון מיצוי כושר השתכרות אינו מוחל על פטורים אלה. כלומר, מי שאינו עובד ואינו מחפש עבודה יכול ליהנות מהפטור, אבל מי שעובד בשכר נמוך אינו יכול ליהנות ממנו.

מי שאינו עובד יכול ליהנות מהפטור, אבל מי שעובד בשכר נמוך אינו יכול ליהנות ממנו

כהן, נציגת סיעת "התעוררות" במועצת העיר, אמרה ל-ynet כי מצב זה הוא איום של ממש על כלכלת העיר. "יש 25 מסלולים לפטור מארנונה בארץ, ובירושלים למעלה מ-40% מההנחות הולכות למסלול של מבחן הכנסה. הרבה אנשים שיכולים לקבל הנחה במסלול אחר בוחרים להגיע במסלול הזה, כי הוא קצת כמו מערב פרוע. נורא קל הוכיח זכאות", אומרת כהן.

במכתב היא מציעה להעביר את האחריות על מתן פטורים מתשלום ארנונה מהרשויות המקומיות לגופים ממשלתיים, כמו הביטוח הלאומי, רשות המסים ומשרד הביטחון. היא גם ממליצה להחיל קריטריון של מיצוי כושר השתכרות על הפטור מארנונה בגין הכנסה נמוכה. בכוונתה לפעול כדי שמשרד האוצר ישלב בחוק ההסדרים סעיף המסדיר את העניין. צעד זה עשוי להיתקל בהתנגדות מצד חברי כנסת ושרים מהסיעות החרדיות, ובהם שר הפנים, אלי ישי מש"ס.

"הפטור הזה קיים משיקולים פוליטיים, שבאים לסייע לציבור מאוד סקטוריאלי", אמרה כהן. "מובן ששר הפנים לא ישוש לשנות אותו אבל אנחנו מקווים שהשרים והכנסת יקבלו החלטה לדאוג לכולם".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?