"בית המשפט – זיוף"

איש נטורי קרתא לבית המשפט: אינני מכיר בכם

הרב ראובן מרצבך נעצר לאחר ששיבש עבודות באתר בנייה בבאר שבע, בטענה לחילול קברים, וסירב לשתף פעולה עם בית המשפט

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מתעמתים עם המשטרה בהפגנה נגד חפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ביפו (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

הרב ראובן מרצבך, ממנהיגי נטורי קרתא, נעצר ביום שלישי בחשד להתפרעות במתחם בנייה בבאר שבע. ביום רביעי הורה בית משפט השלום בבאר שבע לשחררו ממעצר בתנאים מגבילים.

נציג המשטרה בדיון אמר כי מרצבך נעצר לאחר שחסם את הכניסה לאתר הבנייה, שם הפגין בטענה כי העבודות גורמות לחילול קברים. כן נטען כי הוא סירב להזדהות לפני השוטרים ולהיענות להוראותיהם.

באתר "בחדרי חרדים" נכתב כי תנאי השחרור שקבע השופט כוללים הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ נגד מרצבך; חיובו להזדהות לפני המשטרה ולמסור לה פרטים מלאים, ובכלל זה להציג דרכון צרפתי שברשותו; הפקדת שלוש ערבויות כספיות – ערבות אישית בסך 10,000 שקל ושתי ערבויות צד ג' בסכום דומה; איסור כניסה לבאר שבע למשך 30 יום.

בדיון בבית המשפט אמר השופט, יואב עטר, כי העילה למעצרו של מרצבך היא הימלטות מהדין. המשטרה טענה כי שחרורו

מה שבית המשפט אומר לא מחייב אותי. רק לתורה אני כפוף

עלול לגרום לשיבוש הליכי חקירה, מפני שלא תהיה אפשרות לאתרו. הרב, בתורו, אמר כי אינו מכיר בסמכותו של בית המשפט.

"אני לא רוצה לשתף פעולה, מכיוון שאני רוצה להצהיר שאני יהודי. אני לא רוצה לומר לבית המשפט איך קוראים לי. בעזרת השם אני יהודי, התורה היא הקיום של כלל ישראל. לזה אני נאמן, זה מחייב אותי והתורה מחייבת אותי", אמר מרצבך. "אני לא מקשיב למי שקורא לעצמו בית המשפט. זה זיוף ומה שבית המשפט אומר לא מחייב אותי. רק לתורה אני כפוף".

עורך דינו של מרצבך, ניר ליסטר, מתכוון להגיש לבית המשפט ערר על ההחלטה. "בית המשפט גילה בהחלטתו כי הוא לא רגיש לציבור המאמינים... אין סיבה שהרב יקבל תנאים כה מחמירים, לעומת העבירות הקלות שיוחסו לו", אמר ליסטר.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?