מורשת לכל מגזר

מודיעין עילית: אתר ארכיאולוגי לחרדים בלבד

ראש העיר החרדית הודיע כי רק חרדים יוכלו לבקר ביישוב מתקופת בית שני שנמצא בה. ראש עיריית מודיעין: פארק ענבה ייסגר למבקרים חרדים

האתר הארכיאולוגי במודיעין עיליתהאתר הארכיאולוגי במודיעין עילית

ראש העיר החרדית מודיעין עילית, יעקב גוטרמן, הבטיח לתושבי עירו כי אתר ארכיאולוגי המצוי בלבה ייפתח לחרדים בלבד. בידיעה על עבודות שיקום ופיתוח שהחלו באתר הארכיאולוגי, שפורסמה בעיתון הליטאי "יתד נאמן", אמר גוטרמן: "האתר יפעל על פי משנת רבותינו, לפי מקורות ההיסטוריה היהודית השורשית המובאת מהתנ"ך, מהגמרא ומחז"ל בלבד. המתחם יהיה פתוח לציבור החרדי בלבד, אשר יהיה לו מקום ראוי שיוכל לבקר ולהתחבר לשורשי ההיסטוריה, בלא סילופים ושיבושים המצויים במקומות אחרים, שיש בהם חשש לשמיעת דעות כוזבות עד מצב של אפיקורסות, חס וחלילה".

העתיקות התגלו במודיעין עילית ב-1994, בחפירות הצלה של קצין מטה ארכיאולוגיה במינהל האזרחי. יאיר אטינגר מציין ב"הארץ" כי התגובות על הגילוי ביישוב החרדי לא היו אוהדות. פקחים מטעם קמ"ט ארכיאולוגיה שעבדו באתר הואשמו בחילול קברים. תושבי העיר גם הפגינו נגד החפירות באתר.

בחפירה התגלו שרידי יישוב חקלאי מימי בית שני, ובמרכזו בית כנסת שעבר שימור חלקי. בחפירות התגלו גם רחובות, גת, מקווה טהרה, בתים ומבני ציבור ופריטים רבים, ובהם מטמון של 145 מטבעות רומיים מהמאה הראשונה לספירה. האתר מכונה חרבת בד עיסא.

מאז התגלה עמד האתר בשיממונו, עד שבמאי 2011 החליטה הממשלה להשקיע כספים באתרי מורשת משני צדי הקו הירוק. אחד מהם הוא האתר במודיעין עילית, שמעבר לקו הירוק. המקום הוגדר "אתר מורשת לציבור החרדי". הממשלה העבירה שלושה 

המתחם יהיה פתוח לציבור החרדי בלבד, אשר יהיה לו מקום ראוי שיוכל לבקר ולהתחבר לשורשי ההיסטוריה, בלא סילופים ושיבושים המצויים במקומות אחרים

מיליוני שקלים, ונקבע כי עוד מיליון שקלים יוקצו ממקורות אחרים.

בידיעה ב"יתד נאמן" אמר גוטרמן: "בהחלטת הממשלה נכתב כי הציבור החרדי יקבע את אופיו של המקום, וכל המסרים והנתונים ההיסטוריים יהיו על פי מקורות חז"ל בלבד". עם זאת, ב"הארץ" נכתב כי בהחלטת הממשלה לא נמצאה התייחסות לזהות המבקרים שיורשו לבקר באתר לאחר שיסתיימו עבודות השיקום והשימור.

בעקבות דבריו של גוטרמן אמר ראש העיר מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, כי יסגור את הפארק העירוני בעירו למבקרים חרדים. ביבס אמר כי יעשה זאת אם גוטרמן לא יחזור בו מדבריו. במכתב לגוטרמן כתב ביבס: "אתרי מורשת לאומיים הם אתרים מרכזיים בהיסטוריה של העם היהודי והם צריכים להיות פתוחים לכולם, ללא הבדל השקפת עולם או השתייכות לזרם דתי מכל סוג שהוא".

ביבס כתב גם, כי אלפי חרדים ממודיעין עילית ומקרית ספר באים לבלות בפארק המרכזי של מודיעין, פארק ענבה. הוא מזכיר כי באירוע שהיה בפארק ביקשו מבקרים חרדים להוריד מבמה אישה. "אינני מאמין באפליה בין אוכלוסיות במדינה, אך במידה והעירייה בראשותך לא תשנה החלטה זו ותמנע כניסה של ציבור חילוני לאתר המורשת בעירך, עיריית מודיעין-מכבים-רעות לא תאפשר החל מספטמבר הקרוב את כניסתם לפארק ענבה של תושבי עירך".

לידיעה על האתר במודיעין עילית

לידיעה על הפארק במודיעיןאיך תוכל לפעול?