לבד בגוב האריות

העיתון “הפלס”: טראומות לתלמידי ישיבות בלשכת הגיוס

ביטאון הליטאים הקנאים מדווח על "חוויות קשות מנשוא שעברו נערים תמימים וישרי דרך מול מלתעות הצבא"

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

"זעקתי והתחננתי. אמרתי בבירור שאני רוצה להישאר בן תורה... אך החייל האטום שעמד מולי אפילו לא רצה לשמוע”. העדות הקשה, מפיו של תלמיד ישיבה המכונה יוסף, מובאת בעיתון החרדי "הפלס", ביטאונו החדש של הציבור הליטאי הקנאי.

לשאלת המראיין, כיצד הצליח לשרוד בלחץ הכבד ולא להיכנע, עונה יוסף: "פשוט נשאתי בלבי תפילה ותחינה לבורא העולם... פחדתי מאותו חייל בריון שיכה אותי, שיכניס אותי לתא המעצר, כפי שאיים עלי ללא הרף, אך לבי זעק לבורא עולם, ואינני יודע איך, ברצון השם הצלחתי לצאת משם למעלה מכדרך הטבע".

בסוף השבוע פרסם "הפלס" סיפור על התעללות, עינויים ופגיעה בזכויות האדם שהיו מנת חלקם של תלמידי הישיבה שהתייצבו בלשכות הגיוס. העיתון דיווח על "עדויות קשות על חוויות קשות מנשוא שעברו נערים תמימים וישרי דרך מול מלתעות הצבא, על גייסותיו ומערכותיו הדורסניות. השפלות, התרסות ואיומים נוראיים".

בבלוג "משגיח כשרות" מציין סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן, כי תלמידי הישיבה נדרשים להתייצב בלשכות הגיוס בעקבות פקיעת חוק טל.

בחורים צעירים ניגשים ללשכת הגיוס לבדם. הם נכנסים למקום זר ואכזר שמהלך עליהם אימים

כמו כל המועמדים לשירות, הם עוברים בדיקות ומבחנים ונדרשים לחתום על טופס, המודיע שאם לא יקבלו דחיית שירות יתגייסו לצה"ל.

לא רק תלמידי ישיבות מעידים על קשיי תהליך הגיוס, אלא גם הוריהם. "בני הרגיש ממש חסר אונים", אמרה לעיתון אם המכונה פ'. "הוא חש במצוקה נוראה פרץ בבכי... שלחו אותו להתמודד לבדו בידיים ריקות מול סביבה מנוכרת ומטילת אימה".

הרב משה ק. מתלונן שבנו הוחזק "שלוש שעות תמימות בלשכת הגיוס". הוא מוסיף: "תבינו, בחורים צעירים ניגשים ללשכת הגיוס לבדם. הם נכנסים לגוב האריות. למקום זר ואכזר שמהלך עליהם אימים, שמצהיר באופן גלוי כי הוא חפץ ברעתם הרוחנית".

אם מבני ברק אומרת: "הדבר נמשך כבר שבועיים תמימים ואיש לא פוצה ומצפצף. זאת שערוריה של ממש".

לפוסט ב"משגיח כשרות"איך תוכל לפעול?