שאלה של עדיפות

השותפים הטבעיים – לא ש"ס ויהדות התורה

בגלל הצורך לשרוד, ראש הממשלה מעדיף מפלגות סקטוריאליות על פני האינטרס של רוב הציבור, כותב שלומי צדקי ב-"TheMarker". עד הבחירות נותר די זמן לתקן את סדר העדיפויות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס (מימינו) וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה (מימינו). צילום: פלאש 90

הצהרתו של בנימין נתניהו סמוך לבחירות ב-2009, כי לא יזנח את שותפיו הטבעיים, מומשה במלואה. סיעות החרדים והמתנחלים צורפו לממשלה, עם ההטבות הנלוות לחברות בקואליציה. אין זאת הפעם הראשונה שתמיכתן של מפלגות סקטוריאליות נקנית בוויתורים תקציביים, כותב שלומי צדקי ב-"TheMarker". הבעיה היא שהתיאבון של מפלגות אלה הולך וגדל, כושר העמידה של מפלגת השלטון פוחת והפגיעה באזרחים ממעמד הביניים גוברת.

בגלל הצורך לשרוד, הוא כותב, ראש הממשלה מעדיף את אלה שאינם מייצגים את רוב הציבור, אינם נושאים בנטל הכלכלי ואינם לוקחים חלק במאמץ הביטחוני, אבל פיצחו את השיטה. החרדים והמתנחלים הבינו כיצד לקבל מהמדינה תקציבים והטבות הרבה מעבר למשקלם האמיתי באוכלוסייה.

צדקי, מנכ"ל עמותת יש סיכוי – לשינוי שיטת הממשל, כותב כי אף שהמחאה החברתית מדשדשת, המחאה האמיתית יכולה לבוא לביטוי בקלפי. מועד הבחירות עדיין אינו ידוע, אבל לפי הסקרים, התעקשותו של נתניהו להסתמך על שותפיו הטבעיים עלתה לו עד כה ביותר משישה מנדטים.

נתניהו יתקשה להסביר גם לאוהדי המחנה שלו מדוע בחר לתמוך בהמשך ההשתמטות החרדית על פני הציבור שמשרת בצבא

"נתניהו יתקשה להסביר גם לאוהדי המחנה שלו מדוע בחר לתמוך בהמשך ההשתמטות החרדית על פני הציבור שמשרת בצבא; כיצד זה שמעמד הביניים מוחה על מחירי הדיור ואילו החרדים הם אלה שזוכים בסופו של דבר לקריטריונים המקילים בזכאות לתמיכה בדיור; מדוע תקציבי הפיתוח לנפש מעבר לקו הירוק כפולים מאלה שבגבולות הקו הירוק; וכיצד זה שברשימת הגזירות הכלכליות יוצאים החרדים ותושבי ההתנחלויות כמעט ללא פגיעה", כותב צדקי.

לנתניהו עדיין נותר די זמן עד הבחירות כדי לתקן את סדר העדיפויות ולייצר חלוקה שווה יותר בנטל, הוא מוסיף. לצורך כך קודם כל עליו להחליט מי הם באמת השותפים הטבעיים שלו.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?