אין שירות, אין הקצבות

חדו"ש עתרה לבג"צ: לעצור את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות, בעקבות פקיעת חוק טל

חדו"ש, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר בריזון מבקשים באמצעות עו"ד גלעד ברנע מבג"צ למנוע הקצבות לא חוקיות למי שאיבדו את מעמד דחיית השירות

ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90 (רוחב)ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) עתרו היום (שלישי) לבג"צ כדי שיורה על הפסקת ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים. התלמידים איבדו את מעמד דחיית השירות בשל פקיעות חוק טל, ולכן החוק אינו מאפשר להעביר להם עוד תמיכות. העותרים, שמיוצגים על ידי ע"ד גלעד ברנע, ביקשו מבג"צ להוציא צו ביניים שימנע המשך העברת הכספים בניגוד לחוק.

על פי המבחנים להקצבות לישיבות, יכולים לקבל תמיכות מי שיש להם פטור משירות צבאי ומי שקיבלו דחיית שירות על פי "חוק טל". מספר תלמידי הישיבות שהיו בדחיית שירות לפני פקיעת חוק טל הוא כ-54 אלף איש. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, מעריך שהיקף ההקצבות שתלמידים אלה קיבלו הוא כ-30 מיליון שקלים לחודש ומתקרב ל-400 מיליון שקלים בשנה. זאת, מתוך תקציב כולל לישיבות של קרוב למיליארד שקלים.

עו"ד ברנע מסביר בעתירה כי חוק טל "פקע בחצות ליל ה-1 באוגוסט 2012 וכתוצאה מכך אין עוד כל בסיס חוקי לדחיית שירותם של תלמידים שהחוק חל עליהם". לדברי ברנע, " לאור המצב הברור ואי-החוקיות החד-משמעית – מתחייב כי יינתן צו ביניים דחוף שימנע כל העברת כספים ותמיכות בניגוד בוטה להוראות חוק יסודות התקציב".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ש"העיקרון צריך להיות ברור: מי שלא משרת, לא יכול ולא צריך לקבל תקציבים

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב: העיקרון צריך להיות ברור: מי שלא משרת, לא יכול ולא צריך לקבל תקציבים מהמדינה. כל ניסיון להעביר את הכספים יהיה הפרת חוק ברורה.

מהמדינה. כל ניסיון להעביר את הכספים יהיה הפרת חוק ברורה. הגיע הזמן שממשלת ישראל תייחס משקל לעקרון השוויון הכל כך בסיסי. חבל מאוד שהיועץ המשפטי לממשלה לא הורה על עצירה מיידת של הכספים ואילץ אותנו לפנות לבג"צ".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל מסרה כי "לא ייתכן שעם ביטולו של חוק טל לא השתנה דבר ועולם כמנהגו נוהג! לא רק שלא החל תהליך גיוס של בני ה-18-17 מהקהילה החרדית, אלא שכספי ההקצבות לישיבות ולכוללים שניתנו במסגרת חוק טל, ממשיכים לזרום. יש להפסיק לאלתר את השערורייה שעושה צחוק מהציבור ומהחוק במדינת ישראל".

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין, אמר ש"לא ייתכן מצב, שהמדינה תמשיך לממן אברכים שבאופן בלתי חוקי נמנעים משירות צבאי ותוסיף לעודד אותם להשתמט משוק העבודה. אנחנו עדים היום למצב אבסורדי שבו יותר ויותר חרדים מעוניינים להצטרף לשוק התעסוקה ולצבא ואילו המדינה מעודדת אותם להימנע מכך על ידי מענקים כספיים".

ח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) אמר שמדובר ב"מדינה מטורפת! עם ביטול חוק טל, הרי התבטל אוטומטית כל ההסדר של 'תורתו אומנותו'. מה קורה בשטח? החרדים לא חולמים להתגייס, נהרות של כסף ממשיכים לזרום אל הישיבות וכאשר לממשלה חסר כסף - היא מעלה מסים"!

לידיעה בכלכליסט

לנוסח העתירהאיך תוכל לפעול?