הקיבוץ החרד

בקיבוצים חוששים מניסיון השתלטות של ארגון חרדי

שליחים של הארגון האורתודוקסי איילת השחר מתיישבים בקיבוצים, שחבריהם חרדים כי אורח חייהם ייפגע

קיבוץ כפר מסריק. צילום: Hynek Moravec, wikipediaקיבוץ כפר מסריק. צילום: Hynek Moravec, wikipedia

בהנהלת הקהילה של קיבוץ גבעת-חיים התקבלה לפני כמה חודשים פנייה יוצאת דופן. קבוצה מחברי הקיבוץ ביקשה להקצות לה מקום לקיום מניין אורתודוקסי ביום הכיפורים. כבר בשנה שעברה קיימו חברי אותה קבוצה תפילה ביום הכיפורים, בכיתה בבית הספר שפרירים שפועל בקיבוץ.

הפנייה עוררה ויכוח לוהט. בעלון הקיבוץ נכתב כי היא קשורה להתפתחויות נוספות שהיו בקיבוץ לאחרונה, כמו יוזמה להקיף את שטח היישוב בעמודי "תחום שבת" ועוד. רבים בגבעת חיים איחוד חוששים כי ההזמנה של אנשי איילת השחר תשפיע על זהות הקהילה ועל אורחות חייהם.

הארגון פועל בקיבוצים אחרים, שבהם הקים בתי כנסת ופעל לערוך טקסים דתיים בימי חג ומועד. בקיבוצים שונים עברו להתגורר משפחות חרדיות, הפועלות כשליחות מטעם איילת השחר.

לאחד הקיבוצים בגליל המערבי עברה לאחרונה משפחה חרדית כזאת – אב, אם ושני ילדים – שהשתלבה בקהילה אף על פי שהיא מקפידה על קלה כחמורה. חבר הקיבוץ אמר לקרני עם-עד מהעיתון "ידיעות הקיבוץ", "אני חושש שהיישובים שלנו יאבדו את צביונם החופשי והפלורליסטי, בגלל הצטרפות של עוד ועוד דתיים, שלדעתי גם מקבלים סיוע בשכר דירה ומחיה בעבור הסכמתם

אני חושש שהיישובים שלנו יאבדו את צביונם החופשי והפלורליסטי, בגלל הצטרפות של עוד ועוד דתיים

לחיות בקיבוץ או במושב חילוני".

בעיתון החרדי "בשבע" נכתב לאחרונה, כי איילת השחר הוא ארגון שהקימה לפני כעשר שנים קבוצת פעילים בראשות הרב שלמה רענן מרחובות. איילת השחר מתואר כאחד הארגונים הפועלים לגשר בין חלקיו השונים של העם היהודי. בין השאר מקשר הארגון בין קיבוצים המבקשים לארח דמויות מוכרות מן הציבור הדתי לאנשי דת בעלי שם, "כדי לקיים דיאלוג והיכרות ראשונית עם העולם התורני תוך כדי חוויית השבת".

בכתבה ב"בשבע" אומר הרב רענן: "חשוב לנו להגיע דווקא למקומות האלה. ישנם קיבוצים שעלו לקרקע לפני שמונים שנה, ומאז ועד היום המפגש שלהם עם העולם הדתי כמעט אינו קיים".

הרב רענן אומר שאיילת השחר אמנם מקיים פעילויות בקצב הולך וגובר בקיבוצים, אבל מכחיש את הטענה שהארגון שולח את חבריו להתגורר בקיבוצים ובמושבים חילוניים. "אם זה טוב לאיש ולקיבוץ – אנחנו מברכים על כך, אבל הקשר הזה לא מונחה מלמעלה", מוסיף רענן. "אנחנו לא מאמינים במיסיונריות, ודרכנו אינה כדרכם של שליחי חב"ד וברסלב. גם הטענה כאילו אנחנו עוזרים ל'שליחים' שלנו בשכר דירה ומחיה אינה נכונה".

לכתבה ב"ידיעות הקיבוץ"איך תוכל לפעול?