בחזרה לזירה

לבני לסי-אן-אן: ישראל נמכרה לחרדים

יו"ר קדימה לשעבר תקפה בראיון לכריסטיאן אמנפור את המונופול של המפלגות החרדיות על הדת היהודית

ציפי לבני נואמת במליאת הכנסת. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה, flickrציפי לבני נואמת במליאת הכנסת. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה, flickr

בראיון לרשת הטלוויזיה סי-אן-אן יצאה ציפי לבני נגד כניעת הליכוד לחרדים וגינתה את המונופול שיש למפלגות החרדיות על הדת היהודית. "מבחינה פוליטית המדינה נמכרת לחרדים", אמרה יו"ר קדימה לשעבר למראיינת, כריסטיאן אמנפור. "החרדים הם חלק קטן מהחברה הישראלית, הם חלק מההיסטוריה והמסורת שלנו, אבל יש להם יותר כוח ממה שמגיע להם. הליכוד ומפלגות אחרות נותנות להם מונופול על היהדות במדינת ישראל. בנימין נתניהו אמר בעצמו שמבחינה פוליטית החרדים הם השותפים הטבעיים שלו".

ב-ynet נכתב, כי לבני התייחסה גם לסוגיית גיוס החרדים. "כל אזרח ישראלי צריך לתרום למדינה. לרוע המזל, ובגלל מניעים פוליטיים, נותנים להם מונופול, וזה צריך להשתנות", אמרה. "כדי לשנות מציאות צריך רצון של ראש ממשלה. לרוע המזל הוכח שנתניהו אינו רוצה לשנות ועל זה תהיה מערכת הבחירות הבאה".

החרדים הם חלק מההיסטוריה והמסורת שלנו, אבל יש להם יותר כוח ממה שמגיע להם

ב"כיכר השבת" מציינים כי לבני אמרה עוד: "יש רוב בישראל שמאמין שישראל היא מולדת העם היהודי, אבל מדינה עם שוויון זכויות לכל אזרחיה. זוהי מדינה יהודית לאומית, לא יהודית דתית". עם זאת, בידיעה באתר נכתב כי במשא-ומתן הקואליציוני הציעה לבני למפלגות החרדיות סכומים העולים על אלו שקיבלו מהליכוד.

מאז פרישתה של לבני מהכנסת, מתארגנים כמה חברי כנסת מקדימה לקראת פרישה מן המפלגה והקמת סיעה נפרדת, שאמורה להוות בסיס לקראת הבחירות הבאות.

לפי סקרים שנערכו לאחרונה, מפלגה בראשות לבני עשויה לזכות במספר דו ספרתי של מנדטים. אם תחבור לבני ליאיר לפיד או למפלגת העבודה, מפלגה משותפת תזכה במספר מנדטים משמעותי ותאסוף חלק גדול מהקולות הצפים.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?