הטבה בין-דתית

למה סידרו ח"כים חרדים פטור מארנונה לכנסיות ומסגדים

כדי למנוע ביטול הפטור שניתן למבנים הצמודים לבתי כנסת, פעלו גפני וזאב לפטור מתשלום ארנונה גם מבני דת נוצריים ומוסלמיים

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים, משה גפני, נואם במליאה. מימינו, ח''כ אורי מקלב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חברי כנסת מש"ס ויהדות התורה העלו הצעה שלפיה יינתן פטור מארנונה למבנים ולשטחים הצמודים לבתי תפילה מוסלמיים ונוצריים, ולא רק למבני דת הצמודים לבתי כנסת.

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת בעקבות עתירה לבג"ץ שהוגשה בתחילת השנה, הטוענת לאפליה בחוק פקודת מסי העירייה והממשלה. לפי העתירה, בתי תפילה של כל הדתות פטורים מתשלום ארנונה, אבל החוק מעניק "פטור לארנונה על שטחים נלווים" רק לבתי כנסת.

בתי מדרש הצמודים לבתי כנסת נהנים מפטור, אבל שטחים נלווים לבתי התפילה של דתות אחרות, כמו מסגדים וכנסיות, אינם נהנים מכך.

את העתירה הגיש מכון ירושלים לצדק, שיוצג על ידי עו"ד מיכאל דקר ועו"ד יום טוב כלפון ממשרד יהודה רווה. העותרים דרשו כי בג"ץ יוציא צו זמני, שימנע את הפטור מבתי כנסת.

התיקון לחוק מקל על בתי התפילה של דתות אחרות, אבל ספק אם העיריות, שיפסידו כסף, יהיו מרוצות

בתשובה שמסרה הכנסת לבג"ץ בעקבות העתירה צוין, כי חברי הכנסת נסים זאב מש"ס ומשה גפני מיהדות התורה הגישו הצעת חוק לתיקון חוק העיריות, שלפיה יינתן פטור מארנונה לשטחים נלווים לכל בתי התפילה. זאב וגפני מנעו אפשרות לביטול זמני של הפטור לשטחים נלווים לבתי כנסת. החוק תוקן באישור הכנסת, ראש הממשלה ושר הפנים.

ב-ynet מצוין, כי התיקון לחוק מקל על בתי התפילה של בני דתות אחרות, אבל ספק אם העיריות שיפסידו כסף בגלל הפטור החדש יהיו מרוצות. בעקבות התיקון לחוק מתכוונים העותרים לבקש את סגירת העתירה.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?