המשאל הכלכלי והחרדים

תמיכה גבוהה בביטול ההטבות העודפות למגזר החרדי

במשאל הכלכלי דורג קיצוץ ההטבות לחרדים במקום השני בין המקורות האפשריים למימון תוכניות חברתיות

גרף מקורות מימון נבחרים לתוכניות חברתיותמקורות מימון נבחרים לתוכניות חברתיות

ביטול ההטבות העודפות למגזר החרדי, המסתכמות במיליארד שקל בשנה, הוא אחד הצעדים הזוכים לתמיכה הגבוהה ביותר כמקור למימון תוכניות חברתיות במשאל העם הכלכלי – יוזמת אינטרנט הבוחנת את עמדות הציבור בנוגע לתקציב המדינה. בביטול ההטבות לחרדים תמכו 3,773 ממשתתפי המשאל. צעד זה זכה בתמיכה השנייה בגודלה בין סדרת צעדים שנבדקו.

עורכי המשאל, שחדו"ש היא אחד הגופים שהצטרפו אליו, מציינים כי ההטבות לחרדים כוללות תמיכות בישיבות, הבטחת הכנסה לאברכים (שמעמדם דומה למעמד סטודנטים, אולם סטודנטים אינם זכאים לקצבה זו), הטבות בזכאות בדיור והנחות בארנונה ובתשלומים למעונות יום.

מקור המימון שקיבל עדיפות ראשונה במשאל הוא אכיפה מוגברת של חוקי המס. מקור זה יכול להניב כ-2 מיליארד שקל בשנה הראשונה להפעלתו. ביטול ההטבות העודפות למגזר החרדי – כלומר, הטבות שאזרחים אחרים אינם זכאים להן – דורג בעדיפות שנייה.

בין התוכניות החברתיות, חיוב מוסדות חינוך ללמד תוכנית ליבה מלאה כתנאי לקבלת מימון מהמדינה היא הפופולרית ביותר

ישי מישור, יוזם המשאל הכלכלי, אמר: "נראה כי בנימין נתניהו פיתח שיטה. בכל הזדמנות הוא מחפש את הפתרון שיפגע בכמה שיותר אזרחים. בבואו להתמודד עם מחסור במקורות מימון בתקציב המדינה, ראש הממשלה מעדיף להטיל על כלל האזרחים עונש קולקטיבי – העלאת מע"מ אחידה, שפוגעת בשכבות החלשות ובמעמד הביניים הרבה יותר מאשר בעשירונים הגבוהים ובבעלי ההון".

המשאל (www.hamishal.org) הוא מערכת המאפשרת לכל אזרח בישראל להצביע על סדרי עדיפויות בניהול תקציב המדינה. המצביעים במשאל יכולים לבחור אילו תוכניות כלכליות-חברתיות הם מבקשים לתקצב – ומהם המקורות הכספיים למימונן. הנתונים מבוססים על 6,569 משתתפים.

במשאל נמצא גם, שבין התוכניות החברתיות העדיפות בעיני הציבור, חיוב מוסדות חינוך ללמד תוכנית ליבה מלאה כתנאי לקבלת מימון מהמדינה היא הפופולרית ביותר (51% מהמשתתפים). אחריה מדורגת הפחתת הריכוזיות במשק על ידי פתיחת השווקים לתחרות (48%).איך תוכל לפעול?